Owocnik

Owocnik to wysoce wyspecjalizowana część organizmów grzybowych, będąca strukturą wytwarzaną przez grzybnię w celu rozmnażania płciowego. W potocznym rozumieniu owocnik grzyba to właśnie ta część, którą widzimy nad ziemią i którą zwykle określamy mianem „grzyba” – jak np. kapelusz i trzon u pieczarki. W rzeczywistości jest to jedynie tymczasowa struktura, w której powstają zarodniki, a cały organizm grzyba – grzybnia – znajduje się głębiej, ukryta w podłożu. To właśnie owocnik jest najbogatszą częścią grzyba pod względem stężenia bioaktywnych substancji i to z niego najczęściej pozyskuje się surowce do celów suplementacyjnych, farmaceutycznych i kosmetycznych.

Owocnik grzyba

Surowce pochodzące z owocników grzybów wyróżniają się wyjątkowym składem fitochemicznym. Zawierają m.in. polisacharydy (zwłaszcza beta-glukany), triterpenoidy, sterole, enzymy, aminokwasy oraz antyoksydanty, które wykazują wielokierunkowe działanie prozdrowotne. Dlatego właśnie ekstrakty pozyskiwane z owocników cieszą się dużym uznaniem w fitoterapii oraz medycynie naturalnej, zwłaszcza w tradycjach azjatyckich, gdzie stosowanie grzybów funkcjonalnych ma tysiącletnią historię.

Dzięki wysokiej koncentracji substancji aktywnych, owocniki grzybów są uznawane za jeden z najcenniejszych surowców naturalnych w produkcji nutraceutyków, suplementów diety oraz kosmetyków funkcjonalnych.