Czy można produkować kosmetyki w domu?

czy można produkować kosmetyki w domu

Data aktualizacji: 14 grudnia, 2022

Wzrost świadomości ekologicznej sprawia, że ludzie nie tylko chętniej sięgają po kosmetyki naturalne, ale też coraz częściej zabierają się za sporządzanie ich samodzielnie. Czy można produkować kosmetyki w domu i jak się za to zabrać?

Jakie kosmetyki produkować domu?

Wbrew pozorom sporządzanie domowych kosmetyków wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Podstawowe postaci jak maści, peelingi, maseczki to często kwestia jedynie wymieszania ze sobą odpowiednich półproduktów i dodatków. Kremy wymagające przygotowywania z zachowaniem odpowiedniej, zmiennej temperatury i użycia emulgatorów mogą nastręczać nieco więcej trudności, jednak wciąż wystarczy podstawowa wiedza w temacie i znalezienie wiarygodnej receptury.

Zanim zdecydujemy się na przygotowanie pierwszego kosmetyku warto zapoznać się z właściwościami fizyko-chemicznymi używanych składników, jak i poczytać czym się charakteryzują poszczególne produkty kosmetyczne – zanim zdecydujesz, czy chcesz sporządzić maść czy krem, warto wiedzieć jaka jest między nimi różnica.

Jakich składników użyć do produkcji kosmetyków?

W obecnych czasach, domową produkcję naturalnych kosmetyków znacznie ułatwia dostępność półproduktów i surowców, które możemy wykorzystać. U dystrybutorów surowców dla przemysłu kosmetycznego bez problemu kupisz zarówno produkty bazowe, jak i znajdziesz szeroki wybór najróżniejszych ekstraktów roślinnych, olejków, aromatów, witamin, emulgatorów – zarówno substancji pomocniczych poprawiające trwałość i jakość kosmetyku, jak i substancji czynnych przekładających się na jego korzystne działanie. Decydując się na konkretny składnik należy jednak pamiętać o dokładnym zapoznaniu się z jego charakterystyką – sposobem użycia, maksymalnymi zalecanymi stężeniami/dawkami, potencjalnymi skutkami ubocznymi.

Kluczem do bezpieczeństwa i wysokiej jakości gotowego produktu jest także zaopatrywanie się tylko u sprawdzonych źródeł i stawianie na surowce o najwyższej, potwierdzonej, jakości. Niezależnie od tego jak bezpieczna i zdrowa powinna być dana substancja, jeśli pochodzi z wątpliwego źródła może nie tylko pogarszać jakość gotowego produktu, ale nawet stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Szczególne ryzyko dotyczy substancji naturalnych i wyciągów roślinnych – błędna identyfikacja rośliny lub zanieczyszczenie innym gatunkiem może sprawić, że leczniczy ekstrakt okaże się toksyczny. Droższe i trudniej dostępne surowce bywają też celowo fałszowane w celu obniżenia ich ceny.

Domowe kosmetyki na sprzedaż czy na własny użytek?

Produkcja własnych kosmetyków naturalnych w domu może być świetnym sposobem na zadbanie o swoją skórę – samodzielnie przygotowywane produkty są w pełni dopasowane do naszych potrzeb, a także nie zawierają szkodliwych związków często trudnych do uniknięcia w produktach sklepowych. W końcu w domu nie musimy się przejmować trwałością kosmetyku na sklepowej półce i możemy ograniczyć chociażby dodatek konserwantów. Koszt produkcji kosmetyku domowego może być też niższy, a samo jego sporządzanie potrafi się rozwinąć w naprawdę ciekawe i unikalne hobby.

Jak jednak wygląda kwestia wyjścia z produkcją kosmetyków poza swoje domowe laboratorium? O ile domowy kosmetyk może się sprawdzić jako wyjątkowy prezent dla bliskiej osoby, niestety w granicach prawa na tym się kończą możliwości jego legalnej dystrybucji. Pomijając kwestie podatkowe, aby móc legalnie wprowadzić swój kosmetyk do obrotu należy go najpierw odpowiednio przebadać i zarejestrować.

Sprzedaż domowych kosmetyków wiąże się także z koniecznością zadbania o odpowiednie warunki swojego „laboratorium” do samodzielnej produkcji kosmetyków, przygotowania etykiet spełniających obowiązujące wymagania i dopełnieniem innych formalności. Osoby, które chciałyby wypuścić na rynek własną markę kosmetyków, powinny rozważyć zlecenie ich produkcji firmie produkującej kosmetyki.


Literatura:

  • https://blog.zmydlona.pl/legalna-sprzedaz-kosmetykow-jak-to-zrobic/
  • https://www.ekologia.pl/kobieta/uroda/kosmetyki-homemade-od-czego-zaczac-samodzielny-wyrob-kosmetykow,22730.html
  • https://www.izielnik.pl/blog/jak-zrobic-domowe-kosmetyki-wlasnej-roboty-kilka-wskazowek-i-przepisow