Personalizacja kosmetyków: Tworzenie produktów dopasowanych do indywidualnych potrzeb klientów

personalizacja kosmetyków

Opracowując nowe kosmetyki większość firm stara się dotrzeć do jak najszerszej, ale przy tym konkretnej grupy konsumentów. Receptury układane są zazwyczaj według zastosowań (nawilżające, regenerujące, na podrażnienia) lub typu cery (tłusta, sucha, trądzikowa, naczynkowa). Można jednak produkować także kosmetyki bardziej spersonalizowane, dopasowanego do indywidualnych potrzeb. Na czym polega personalizacja kosmetyków i jakie są jej zalety?

Kosmetyki dla wszystkich czy wybranych?

Produkty kosmetyczne pomimo stosunkowo uniwersalnych zastosowań – niezależnie od receptury większość kremów będzie działać nawilżająco i kojąco – są preparatami wymagającymi specjalnego dostosowania do konkretnej grupy klientów. Jest to szczególnie widoczne w kosmetykach do twarzy. Inne produkty będą korzystnie działać u osób o cerze suchej, a inne przy cerze tłustej. Kosmetyk bezpieczny dla jednych, na innych może działać podrażniająco. Producenci więc jednocześnie starają się dotrzeć do jak najszerszego grona klientów, a przy tym zachować właściwości produktów, które będą dla nich najkorzystniejsze. Niestety sprawia to, że wiele kosmetyków można zakwalifikować jako „do wszystkiego, czyli do niczego”, a dobranie produktu „idealnego” dla swojej skóry nie jest najłatwiejsze. Naprzeciw temu wyzwaniu stają firmy oferujące kosmetyki dopasowane do indywidualnych potrzeb. Czym one są?

Na czym polega personalizacja kosmetyków?

Personalizacja kosmetyków stanowi przeciwieństwo masowej produkcji, polega na indywidualnym dopasowaniu składu kosmetyku (a przy tym właściwości takich jak konsystencja, zapach) do potrzeb indywidualnego klienta. Jednym z jej odpowiedników mogą być apteczne leki recepturowe – przygotowywane przez farmaceutę na podstawie wystawionej przez lekarza recepty, charakteryzujące się prostszym składem i brakiem konserwantów.

W przypadku personalizacji kosmetyków kluczowe powinno być ich jak najlepsze dopasowanie do zamawiającego. Wyprodukowanie odpowiedniego produktu powinno być więc poprzedzone szczegółowym wywiadem w celu poznania potrzeb klienta, a najlepiej także badaniami dermatologicznymi (diagnostyka alergii, problemów skórnych) i oceną parametrów skóry (pH, poziom nawilżenia, natłuszczenia, elastyczność, skłonność do przebarwień, zmarszczek). Na ich podstawie można następnie opracować recepturę uwzględniającą potrzeby klienta i jego skóry – wyeliminować podrażniające substancje, dobrać odpowiednie składniki aktywne i ich stężenia, zastosować ulubione dodatki zapachowe.

Zalety personalizacji kosmetyków

Chociaż produkcja kosmetyków personalizowanych jest procesem dużo bardziej wymagającym technologicznie oraz kosztownym niż masowa, niesie ona za sobą wiele zalet. Produkty personalizowane są w stanie zadowolić nawet najbardziej wymagających klientów, co w przypadku kosmetyków jest szczególnie istotne w przypadku osób cierpiących na silne alergie lub problemy skórne. Tego typu grupy klientów, wymagające specjalistycznych produktów, ze względu na niewielki wybór dostępnych preparatów, są w stanie zapłacić za nie więcej. Oferta badań diagnostycznych poprzedzających ułożenie receptury kosmetyku stanowi też pewną gwarancję jego dopasowania do potrzeb danej osoby.

Włączenie do oferty firmy kosmetyków personalizowanych to także budowanie stałej grupy klientów. Kosmetyki należą do rodzaju produktów, do których klienci się przywiązują – po znalezieniu odpowiedniego regularnie do niego wracają, zamiast testować nowe.


Literatura:

  1. https://biotechnologia.pl/kosmetologia/personalizacja-skladu-kosmetykow-najnowoczesniejsza-koncepcja-ktora-moze-stac-sie-standardem-receptury-kosmetyku-xxi-wieku,12831
  2. https://innpoland.pl/119509,koniec-masowki-czas-na-luksus-kosmetyki-spersonalizowane-to-przyszlosc-xxi-wieku
  3. Piątkowski A. Masowa kastomizacja jako strategia uzyskania przewagi konkurencyjnej W XXI wieku. Postępy Techniki Przetwórstwa Spożywczego 2017; 1: 147-155.