Dlaczego pochodzenie produktów kosmetycznych jest ważne?

pochodzenie składników kosmetycznych

Data aktualizacji: 14 grudnia, 2022

Najważniejszymi czynnikami wpływającym na zakup kosmetyków są ich właściwości i skład preparatu. Jednakże obecnie, wraz z rosnącą świadomością konsumencką, coraz większa uwaga jest przykładana także do innych kwestii związanych z ich pochodzeniem lub pośrednio z niego wynikających.

Jakość i bezpieczeństwo produktów kosmetycznych

Pochodzenie produktu kosmetycznego, a przede wszystkim zawartych w nim składników – zarówno substancji czynnych, jak i pomocniczych – odgrywa ogromną rolę w jakości i bezpieczeństwie stosowania kosmetyku. 

Zafałszowania składników kosmetycznych

Sprowadzając produkty z niesprawdzonych źródeł trzeba się liczyć z tym, że niekoniecznie będą one w 100% zgodne z opisem. Chociaż na opakowaniach produktów kosmetycznych widnieją informacje o ich składzie, trzeba pamiętać, że jest to skład deklarowany przez producenta, niekoniecznie poparty dokładnymi badaniami. Wiąże się to z ryzykiem bardziej lub mniej celowych zafałszowań wykorzystywanych składników, które mogą wpływać na właściwości i skuteczność preparatu.

Problem ten dotyczy przede wszystkim produktów zawierających ekstrakty roślinne i jest szeroko opisywany także w kontekście suplementów diety.

Zafałszowania mogą wynikać zarówno z błędnej identyfikacji surowca przy jego zbiorze, zanieczyszczenia innymi związkami/surowcami, jak i celowych działań w celu obniżenia kosztów produkcji lub ukrycia niskiej jakości użytych składników. Przykładem może być olej arganowy dosyć często fałszowany tańszą i bardziej dostępną oliwą z oliwek. 


Wybierz oryginalny 100% olej arganowy nierozcieńczony innymi olejami:


Zanieczyszczenia składników

O ile zafałszowania składników najczęściej wpływają na skuteczność działania produktu, większy problem stanowią zanieczyszczenia mogące obniżać jego bezpieczeństwo. Dotyczy to zarówno zanieczyszczeń typowo produkcyjnych – związanych zarówno z czystością mikrobiologiczną, jak i powstawaniem szkodliwych związków w trakcie produkcji, syntezy składników lub przechowywania.

Najbardziej aktualnym przykładem jest wycofanie w lipcu 2021 roku niektórych serii aerozoli do opalania znanej firmy związane z wykryciem w nich kancerogennego benzenu. Po stwierdzeniu obecności szkodliwych zanieczyszczeń wadliwe serie produktów są zazwyczaj szybko wycofywane, jednak zawsze wiąże się to ze stratami finansowymi, a i nie zawsze problem jest zauważany natychmiast po jego zaistnieniu. 

Oczekiwania konsumenckie dotyczące kosmetyków

Inną istotną kwestią związaną z pochodzeniem produktów kosmetycznych są zmieniające się oczekiwania konsumentów. Wraz z rosnącą troską o przyszłość naszej planety, coraz więcej osób przy wyborach zakupowych zwraca uwagę także na czynniki związane z ekologią i dobrostanem zwierząt. Rośnie popyt na kosmetyki wegańskie i cruelty free, a firmy postępujące mniej etycznie bywają przez niektóre grupy konsumentów bojkotowane. 

O ile testowanie produktów i ich składników na zwierzętach jest zabronione w Unii Europejskiej, niektórzy producenci zlecają takie badania laboratoriom z krajów o łagodniejszych przepisach. Do unikania wybranych preparatów lub producentów konsumentów mogą skłaniać także rodzaje wykorzystywanych substancji. Należą do nich już nie tylko substancje dodatkowe takie jak parabeny, silikony, ftalany, ale także polimery stanowiące źródło mikroplastiku czy filtry do opalania szkodliwe dla ekosystemu. Stosowanie takich praktyk i składników szkodzi wizerunkowi firmy i może negatywnie odbić się na wynikach sprzedaży. Kwestie ekologiczne dotyczą także samego procesu produkcyjnego (zasady „zielonej chemii”), jak i sposobu pozyskiwania składników naturalnych (uprawy certyfikowane, Fair trade). 


Bibliografia:

  1. https://www.jnj.com/johnson-johnson-consumer-inc-issues-voluntary-recall-of-specific-neutrogena-and-aveeno-aerosol-sunscreen-products-due-to-the-presence-of-benzene
  2. https://estetico.pl/kosmetyki-testowane-na-zwierzetach 
  3. https://biotechnologia.pl/kosmetologia/oleje-i-tluszcze-tez-mozna-falszowac,15231 
  4. Adamkiewicz K, Ulatowska-Szostak E, Marcinkowski JT. (2011). Najważniejsze czynniki skłaniające konsumentów do zakupu kosmetyków. Hygeia Public Health, 46(4): 467-470 http://www.h-ph.pl/pdf/hyg-2011/hyg-2011-4-467.pdf
  5. Baraniak J, Kania-Dobrowolska M, Górska A, Wolek M, Bogacz A. (2020). Istotne problemy związane z bezpieczeństwem surowców roślinnych obecnych w wybranych grupach suplementów diety. Postępy Fitoterapii, 3: 161-168
  6. https://www.czytelniamedyczna.pl/6969,istotne-problemy-zwiazane-z-bezpieczenstwem-surowcow-roslinnych-obecnych-w-wybra.html