Innowacyjne składniki kosmetyków naturalnych

Innowacyjne składniki kosmetyków naturalnych

Data aktualizacji: 14 maja, 2024

Kosmetyki naturalne kojarzą się przede wszystkim z sięganiem ku naturze i tradycji, składników towarzyszących nam od tysiącleci. Jednak nawet pośród składników pochodzenia naturalnego jest szerokie pole dla innowacji i ulepszeń. Dlaczego warto sięgać po innowacyjne składniki kosmetyków naturalnych?

Nowe wyciągi roślinne

Wiele kosmetyków bazuje na powszechnie znanych wyciągach z roślin, które cechują się dobrze poznanymi właściwościami i mechanizmami działania. Zaliczyć do nich można chociażby popularny aloes, wyciągi z arniki, nagietka, czy zielonej herbaty. Ostatnie lata przyniosły jednak ogromny wzrost zainteresowaniami surowcami orientalnymi – często wywodzącymi się z tradycyjnej medycyny chińskiej lub indyjskiej ajurwedy. Stanowią one także źródło nowych, innowacyjnych substancji pochodzenia naturalnego odgrywających obecnie dużą rolę w kosmetyce.

Przykładem jest bakuchiol – pozyskiwany z nasion ajurwedyjskiej rośliny Bakuchi (Psoralea corylifolia) i nazywany „roślinnym retinolem”. Związek ten nie tylko charakteryzuje się działaniem równie silnym co retinol (witamina A), ale jednocześnie jest pozbawiony negatywnego działania fotouczulającego a nawet wykazuje działanie ochronne przed promieniowaniem UV. Świetnie sprawdza się więc jako składnik antyoksydacyjny, przeciwzmarszczkowy i łagodzący przebarwienia.

Roślinne komórki macierzyste

Współcześnie wyciągi roślinne nie muszą wcale pochodzić z w pełni ukształtowanych roślin. Jedną z ostatnich innowacji w składnikach kosmetyków naturalnych są roślinne komórki macierzyste – otrzymywane w hodowlach in vitro komórki o silnych zdolnościach do podziałów, które wspierają regenerację skóry poprzez pobudzanie wytwarzania fibroblastów, odpowiedzialnych m.in. za produkcję elastyny i kolagenu. Jednocześnie ekstrakty z komórek macierzystych pozyskiwanych z określonych tkanek roślinnych cechują się także zawartością substancji biologicznie czynnych charakterystycznych dla danego gatunku – fenolokwasów, procyjanidyn, garbników – wykazujących dodatkowe działanie na skórę, oraz mogą być wzbogacane witaminami, aminokwasami i składnikami mineralnymi.

Przykładem takich surowców mogą być ekstrakty SilvaCell (mieszanka substancji aktywnych z hodowli komórek jałowca i porostów), AquaCell (mieszanka pigmentów algowych, aminokwasów i witamin), DragonCell (kompleks komórek macierzystych z ekstraktem z pszczelnika) i JuniCell (kompleks komórek macierzystych z ekstraktem z jałowca).

Bakterie pomocne skórze

Ciekawym, stosunkowo nowym składnikiem kosmetyków naturalnych są też probiotyki. Chociaż są on kojarzone głównie z preparatami doustnymi stosowanymi przy antybiotykoterapii lub w problemach związanych z układem pokarmowym, mogą działać korzystnie także na skórę. Podobnie jak w przypadku środków doustnych, probiotyki dodawane do kosmetyków wzbogacają korzystną florę bakteryjną – w tym przypadku bytującą na skórze – i zapewniają ochronę przed patogenami oraz innymi czynnikami zewnętrznymi.

Kosmetyki wzbogacone w probiotyki mogą więc wspomagać leczenie stanów zapalnych, odbudowywać barierę ochronną, przyspieszać gojenie ran i podrażnień, nawilżać, wygładzać, regenerować skórę i łagodzić zmarszczki. Sprawdzają się m.in. w kosmetykach do cery trądzikowej, starzejącej się, suchej, wrażliwej, z niedoskonałościami i skłonnością do podrażnień. Stosowane są w tym celu m.in. szczepy Lactobacillus plantarum.


Literatura:

  1. https://biotechnologia.pl/kosmetologia/innowacyjne-surowce-kosmetyczne-o-dzialaniu-odmladzajacym,20747
  2. Tsai WH, Chou CH, Chiang YJ I wsp. Regulatory effects of Lactobacillus plantarum-GMNL6 on human skin health by improving skin microbiome. Int J Med Sci. 2021; 18(5): 1114–1120.