Zimowa pielęgnacja jest niezbędnym aspektem utrzymania zdrowej i promiennej skóry w chłodniejszych miesiącach. Pielęgnacja skóry w niskich temperaturach wymaga innego podejścia, ponieważ niskie temperatury i ostry wiatr mogą pozbawić skórę jej naturalnego nawilżenia, prowadząc do wysuszenia i podrażnienia. Zrozumienie zimowych potrzeb skóry wymaga wdrożenia spójnej i skutecznej rutyny pielęgnacyjnej, która sprosta tym konkretnym wyzwaniom.
Jak zimowa pogoda wpływa na naszą skórę?
Zimą nasze ciało narażone jest na wiele czynników. Nagłe spadki temperatur, nawet o 10 lub więcej stopni, mogą w dłuższej perspektywie uszkodzić naszą skórę. Mroźny wiatr może być niebezpieczny, pozostawiając skórę bardzo suchą. Para wydobywająca się z nosa czy ust również niesie ze sobą ryzyko, gdyż w niskich temperaturach może zamarzać na naszej twarzy. Problemem, który do niedawna pozostawał nierozpoznany przez świat kosmetyczny, jest smog. To kolejny czynnik coraz częściej brany pod uwagę przy projektowaniu najnowszych zimowych kosmetyków. Pamiętajmy też, że zima wymaga od nas noszenia dodatkowych warstw, a także szalików, apaszek, czapek i rękawiczek, które mogą podrażniać wrażliwą skórę i wywoływać reakcje alergiczne. Jakie więc składniki w kosmetykach mogą pomóc naszej skórze przetrwać ten trudny czas?
Najlepsze surowce do zimowych kosmetyków
Zimowe produkty powinny być silnie nawilżające i odżywcze dla skóry. Powinny zawierać oleje roślinne, nienasycone kwasy tłuszczowe i przeciwutleniacze. Wszelkie podrażnienia skóry spowodowane warunkami atmosferycznymi powinny być jak najszybciej zminimalizowane.
Pomocne mogą okazać się takie składniki jak aloes, który oprócz intensywnego nawilżania ma właściwości antyoksydacyjne, odmładzające oraz przeciwstarzeniowe. Dodatkowo regeneruje uszkodzone komórki i uelastycznia skórę. Pomaga w produkcji kolagenu i elastyny, czyli naturalnych składników naskórka, które utrzymują go w dobrej kondycji.
Algi morskie mają właściwości antyoksydacyjne, wzmacniają naczynia włosowate, stymulują produkcję kolagenu, regulują produkcję łoju i działają naprawczo oraz kojąco na skórę. Poza tym odkryto, że algi mają właściwości fotoprotekcyjne, co wraz z połączeniem z przeciwutleniaczami takimi jak witaminy A, E, C może być skuteczną ochroną przed promieniami UV w słoneczne, choć mroźne dni.
Masło chlorella
Nasze masło chlorella to luksusowy składnik, który przeniesie Twoje produkty kosmetyczne na wyższy poziom pielęgnacji.
Ekstrakt z nasion lnu często jest stosowany w kosmetykach do pielęgnacji skóry suchej, odwodnionej, a także wrażliwej, skłonnej do alergii. Ze względu na zawartość związków śluzowych i oleju posiada bardzo dobre właściwości nawilżające, łagodzące oraz kojące.
Wyciągi z owoców cytrusowych, na przykład ekstrakt z pomarańczy, ekstrakt z cytryny czy grejpfruta energetyzują zapachem i zawierają, oprócz wielu polifenoli witaminę C, czyli kwas askorbinowy, który jest niezbędnym składnikiem odżywczym skóry i kofaktorem w wielu reakcjach enzymatycznych, w tym w syntezie kolagenu. Włókna kolagenowe, które stanowią 70% skóry, utrzymują jej wytrzymałość i integralność, a zatem włączenie witaminy C do jej pielęgnacji pomaga zachować jej jędrność i elastyczność.
Cukier trzcinowy jest naturalnym źródłem kwasu glikolowego, który znajduje się w wielu preparatach do pielęgnacji skóry i medycznych peelingach do twarzy. Naturalny kwas glikolowy znajdujący się w cukrze pomaga w rozpuszczeniu zewnętrznej warstwy naskórka. Ziarnista konsystencja cukru sprawia, że jest on doskonałym naturalnym środkiem złuszczającym, usuwającym brud i toksyny. Stosowanie naturalnych cukrowych peelingów do ciała to świetny sposób na skuteczne złuszczenie skóry – idealny zimą, kiedy skóra może być bardziej sucha i mieć tendencję do łuszczenia się.
Unikanie wody w zimowych kosmetykach
Jedną z najważniejszych zasad przy tworzeniu kosmetyków ochronnych jest unikanie wody jako ich składnika. Woda stymuluje wysuszanie skóry, a jej obecność w kosmetyku zimowym może być niebezpieczna, szczególnie w temperaturach poniżej zera. Zamiast wody, produkty zimowe mogą zawierać różnego rodzaju naturalne masła, np. masło shea. Inne dobroczynne składniki to mocznik, nierafinowane oleje roślinne, gliceryna roślinna i masło mango.
Dobrze sprawdza się również filtr UV, zwłaszcza jeśli zimą spędzamy dużo czasu na świeżym powietrzu, np. jeżdżąc na nartach.
Przestrzeganie rutyny pielęgnacji skóry, która obejmuje regularne złuszczanie skóry, stosowanie naturalnych składników, stosowanie ochrony przeciwsłonecznej (co najmniej SPF 30+) oraz przestrzeganie zdrowej diety i stylu życia, pomoże odnowić i odżywić wystawioną na zimowe warunki skórę, gotową do ujawnienia jaśniejszej i bardziej młodzieńczej cery na wiosnę.
Źródła:
- https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780444632944000097
- https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0960852414017350
- https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-981-15-6663-9_12
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0959652614000237