Wymogi i proces certyfikacji surowców halal w przemyśle spożywczym

certyfikat halal w przemyśle spożywczym

Data aktualizacji: 7 sierpnia, 2024

Rozwój globalnego rynku halal jest spowodowany kilkoma czynnikami, takimi jak: wzrost populacji muzułmańskiej, poprawa rentowności przemysłu spożywczego halal, czy rosnące zapotrzebowanie na bezpieczne i wysokiej jakości wyroby.

Czym jest certyfikat halal?

Dostępne produkty halal przechodzą szeroką kontrolę procesu ich wytwarzania, od surowców po dystrybucję, przez jedną z istniejących jednostek certyfikujących, która zapewniła, że są one zdrowe i higieniczne. Dopiero po zaakceptowaniu przez jednostkę, producenci mogą umieścić znak towarowy Halal na swoich artykułach. Certyfikacja halal jest odzwierciedlana jako system, który symbolizuje formę zaufania.

Produkty z certyfikatem halal mają za zadanie zapewnić konsumentów, że są one wytwarzane z surowców i przy użyciu procesów halal. Ponadto, spełniają one również dobre standardy higieniczno-sanitarne, dzięki czemu spożywane produkty mają gwarancję zarówno halal, jak i bezpieczeństwa żywności. Producenci posiadający takie certyfikaty mogą sprzedawać swoje produkty muzułmanom i całemu światu, ze względu na nacisk na higienę i zdrowie.

PRODUKTY Z CERTYFIKATEM HALAL:

Czym jest halal?

Istnieją różne definicje halal. Ogólna brzmi: produkt nie może być zabroniony przez Allaha, a zasoby/surowce są pozyskiwane ze źródeł halal i nie mogą być szkodliwe dla ludzi. Osoby lub organizacje, które planują uzyskać certyfikat halal i znak towarowy halal na swoich produktach, muszą najpierw spełnić wymagania koncepcji halal przed złożeniem wniosku do odpowiedniej instytucji certyfikującej.

Przykładowo, aby ubiegać się o certyfikat halal w Malezji, wnioskodawcy muszą przestrzegać przepisów określonych przez JAKIM. Malaysia Halal certification 2014 został przygotowany w celu zapewnienia lepszych i jaśniejszych wytycznych dla społeczeństwa, zarówno muzułmańskiego, jak i niemuzułmańskiego, dotyczących cech halal i haram (niedozwolonych) jako głównego wymogu w prawie islamskim.

Wytyczne te zostały zaadaptowane z podręcznika JAKIM, który składa się z kilku aspektów, których wnioskodawca musi przestrzegać, takich jak:

1. Wymogi dotyczące surowców/składników/pomocy przetwórczych

Aby upewnić się, że wszystkie surowce i składniki są halal i bezpieczne, należy spełnić następujące warunki:

  • Surowce muszą posiadać ważny certyfikat halal.
  • Produkty pochodzenia zwierzęcego, które są importowane, muszą być zatwierdzone przez JAKIM oraz Departament Służb Weterynaryjnych (DVS).
  • Wszystkie surowce powinny mieć pełną specyfikację.
  • W przypadku, gdy surowiec nie posiada certyfikatu halal, należy dokładnie wymienić surowiec, sprzęt używany do jego obsługi oraz sposób jego przechowywania.
  • Przechowywanie surowców niehalal w lokalu jest niedozwolone.

2. Przetwarzanie

Produkt powinien być wytwarzany zgodnie z najnowszymi zapisami produkcyjnymi. Proces przygotowania, obsługi, przetwarzania, pakowania, przechowywania lub przenoszenia produktów musi być zgodny z prawem szariatu i dobrymi praktykami produkcyjnymi (GMP)/dobrymi praktykami higienicznymi (GHP). Surowce/produkty halal i niehalal powinny być oddzielone we wszystkich etapach. Transport musi przewozić tylko produkty halal. Urządzenia/szczotki z sierści zwierzęcej są niedozwolone.

3. Opakowanie i etykietowanie

Etykieta opakowania musi być wydrukowana w sposób zauważalny, wyraźny i permanentny. Etykieta musi zawierać informacje zgodne z przepisami, ustawą i odpowiednimi normami. Reklama i etykietowanie nie mogą być sprzeczne z prawem szariatu. Produkty promocyjne z malezyjskim logo halal nie mogą być używane razem z wydarzeniami i herbami religii innych niż islam. Słowo halal i elementy religijne są zabronione w nazwie każdego produktu.

4. Fabryka

Fabryka powinna być ogrodzona, aby zapobiec przedostawaniu się zwierząt domowych lub dzikich zwierząt na teren zakładu. Fabryka musi być zawsze schludna, uporządkowana i bezpieczna. Pracownicy nie mogą mieszkać na terenie fabryki. Produkty niehalal nie są dozwolone na terenie fabryki. Fabryka powinna mieć skuteczny system kontroli.

5. Lokal spożywczy

Cały sprzęt i towary muszą być schludne, uporządkowane i bezpieczne. Wszystkie ośrodki powiązane z główną działalnością muszą również ubiegać się o certyfikat halal. Alkohol jest zabroniony na terenie zakładu, w tym w sklepach.

Dodatkowe wymagania:

Następnie wymienia się m.in. wymogi dotyczące pracowników, systemu sanitarnego, dokumentacji Halal, udogodnienia i szkolenia dla pracowników, nadzór i monitorowanie, czy procedury związane z odpowiednim osprzętem.

Jak w Polsce zdobyć certyfikat halal?

Istnieje wiele jednostek certyfikujących halal w Polsce, są to m.in.: Muzułmański Związek Religijny w RP (HP System), Liga Muzułmańska w RP, Halal Correct Poland, czy Stowarzyszenie Muzułmańskie Ahmadiyya.

Mimo że uzyskanie certyfikatu oraz kontrole związane z jego posiadaniem są restrykcyjne i wymagające, to posiadanie certyfikacji Halal pozwala zwiększyć poziom zaufania i wiarygodności między firmą, a konsumentem.


Literatura:

1. Badruldin, B., Mohamed, Z., Sharifuddin, J., Rezai, G., Abdullah, A. M., Latif, I. A., Mohayidin, M. G. (2012). Clients perception towards JAKIM service quality in Halal certification. Journal of Islamic Marketing, 3(1), 59-71.

2. Ali M.Q., Noormazlinah A. (2023). The Factors that affect Halal Food and Food Products Awareness and Different Challenges: an overview. Journal of Agribusiness Marketing, 10(1), 82-95.

3. http://www.islam.gov.my/portal/

4. https://www.trade.gov.pl/wiedza/halal-produkty-i-certyfikacja/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *