Czym jest sulbutiamina i jak działa na organizm

Czym jest sulbutiamina

Data aktualizacji: 9 lipca, 2024

Sulbutiamina jest syntetyczną pochodną tiaminy (witaminy B1) opracowaną w Japonii w połowie lat 60. Pierwotnie zastosowanie sulbutiaminy dotyczyło leczenia choroby beri-beri spowodowanej deficytem tiaminy w organizmie. Niedobory występowały często wśród Japończyków, których dieta bazowała na białym ryżu. Ze względu na to, że tiamina odznacza się słabą przyswajalnością, poszukiwano syntetycznej pochodnej skuteczniejszej w działaniu.

Sulbutiamina powstała w wyniku fuzji dwóch cząsteczek tiaminy połączonych mostkiem disiarczkowym. W procesie otrzymywania cząsteczka zyskała właściwości lipofilne, dzięki czemu jest zdecydowanie bardziej biodostępna. Wśród innych pochodnych wyróżnia ją zdolność dostarczania tiaminy do mniej dostępnych tkanek, w tym przekraczania bariery krew-mózg.

Tiamina jest bardzo istotna dla działania całego organizmu. Pełni funkcję kofaktora w wielu  reakcjach enzymatycznych kontrolujących proces przemiany materii. Stymuluje pracę mózgu i wpływa na stan psychoemocjonalny. Występuje w dużej ilości w organach z intensywną przemianą materii takich jak serce czy wątroba.

Pamięć i sulbutiamina

Od czasu wprowadzenia na rynek, sulbutiamina najbardziej znana była jako cząsteczka nootropowa. Badania wykazały, że niedobory tiaminy i związane z tym zaburzenia funkcji kognitywnych leżą u podstaw niektórych chorób neurodegeneracyjnych (choroba Alzheimera, Parkinsona). Długotrwałe przyjmowanie sulbutiaminy zwiększa wychwyt choliny wykorzystywanej przez hipokamp, który jest związany z tworzeniem pamięci długotrwałej. Tiamina jest również ważnym kofaktorem w syntezie acetylocholiny, neuroprzekaźnika biorącego udział w procesie uczenia się nowych rzeczy.

Wyniki badań dowodzą, że przyjmowanie sulbutiaminy w odpowiedniej dawce wpływa pozytywnie na koncentrację, proces tworzenia pamięci oraz odtwarzania informacji.

Sulbutiamina na przemęczenie

Do objawów łagodnego niedoboru tiaminy zalicza się uczucie zmęczenia, drażliwość, pogorszenie nastroju i zaburzenia koncentracji. Z tego powodu sulbutiamina bywa również wykorzystywana w leczeniu astenii, czyli stanu słabości fizycznej i psychicznej. Działanie sulbutiaminy w tych dolegliwościach opiera się głównie na modulacji przekaźnictwa w centralnym układzie glutaminianergicznym i dopaminergicznym. Powoduje wzrost miejsc wiązań receptorów dla dopaminy (D1)  i wpływa na obrót neuroprzekaźników. W efekcie sulbutiamina poprawia szybkość reakcji, czujność, ale także może podnosić motywację, dzięki czemu bywa popularnym suplementem diety wśród sportowców.

Sulbutiamina: Działanie neuroprotekcyjne

Mózg zużywa około 20% tlenu potrzebnego człowiekowi do życia i jest szczególnie narażony na atak wolnych rodników. Prawie 5% tlenu wykorzystywanego w reakcjach metabolizmu, jest przekształcane w jego reaktywne formy. Nadmierne wytwarzanie wolnych rodników, obniżenie aktywności enzymów antyoksydacyjnych lub obniżenie stężenia czynników redukujących może być przyczyną stresu oksydacyjnego w mózgu.

Sulbutiamina wykazuje działanie neuroprotekcyjne ze względu na zawartość tioli. Wykazano, że stężenie tioli jest ważne w regulacji komórkowego stanu redoks, ponieważ zapewnia dużą pulę antyoksydantów. Co ciekawe, wykazano, że kilka związków zawierających tiol, w tym sulbutiamina, zwiększa poziom glutationu, co ma znaczenie w zapobieganiu stresowi oksydacyjnemu w komórkach mózgowych.

Sulbutiamina – działanie przeciwnowotworowe

Tiamina została również wymieniona jako potencjalny inhibitor proliferacji nowotworu. Wiele wskazuje na to, że sulbutiamina, dzięki wysokiej biodostępności może wyróżniać się szczególnym potencjałem przeciwnowotworowym.


Literatura:

  1. Bernardo Starling-Soares, Pedro Carrera-Bastos, Lucien Bettendorff, „Role of the Synthetic B1 Vitamin Sulbutiamine on Health”Journal of Nutrition and Metabolism, 2020
  2. Irena Bubko, Beata M. Gruber, Elżbieta L. Anuszewska, Rola tiaminy w chorobach
  3. Fabrice Trovero, MarcoGobbi, JeanneWeil-Fuggaza, „Evidence for a modulatory effect of sulbutiamine on glutamatergic and dopaminergic cortical transmissions in the rat brain”, Neuroscience Letters
  4. Dmitriev, Gamidov, Permiakova, „Clinical efficacy of the drug enerion in the treatment of patients with psychogenic (functional) erectile dysfunction”, Urologiia, 2005

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *