Spirulina – działanie i właściwości

spirulina działanie i właściwości

Data aktualizacji: 17 lipca, 2024

Problem nadwagi i otyłości z roku na rok staje się coraz powszechniejszy. Obecnie, wraz ze wzrostem świadomości społecznej, walka z nadmiarem kilogramów coraz częściej jest też motywowana nie tyle troską o wygląd, co zdrowie. Coraz większą popularnością cieszą się więc naturalne substancje wspomagające odchudzanie, takie jak spirulina.  

Spirulina czy Arthrospira? 

Spirulina i efekty jej stosowania są znane od tysięcy lat. Chociaż w Polsce i Europie dopiero niedawno zyskała na popularności, jako element diety była wykorzystywana już przez pierwotne ludy afrykańskie i mezoamerykańskie. Pod jej nazwą kryją się algi, a dokładniej sinice (Cyanobacteriaceae), z rodzaju Arthrospira. Najczęściej jako składnik suplementów diety nazywany powszechnie spiruliną wykorzystuje się organizmy z rodzaju Arthrospira platensis i Arthrospira maxima. Naturalnie występują one w tropikalnych i subtropikalnych jeziorach Afryki, Azji, Ameryki Środkowej i Południowej, a obecnie coraz częściej spirulina jest masowo produkowana w specjalnych izolowanych uprawach. 

Spirulina na odchudzanie 

Spirulina jest ceniona przede wszystkim ze względu na swoje wartości odżywcze. Składa się ona w 65-79% z białka będącego kompletnym źródłem 20 podstawowych aminokwasów – zarówno endogennych, jak i egzogennych, nieprodukowanych przez nasz organizm. Jednocześnie zawiera ona także niezbędne kwasy tłuszczowe (m.in. kwas linolowy, α- i γ-linolenowy), liczne witaminy, takie jak: C, E, PP, witaminy grupy B (B1, B2, B6 i B12) i minerały (Fe, Ca, K, Na, Mg).

Spirulina na odchudzanie to jednak nie tylko duża wartość odżywcza i bogactwo składników wspierających funkcjonowanie organizmu. Dzięki zawartości fenyloalaniny działa hamująco na ośrodek głodu zmniejszając apetyt. Co więcej, obecny w niej glikolipid H-b2 oraz barwniki tj. fikocyjaniny pomagają także utrzymać prawidłowe ciśnienie tętnicze i poziom glukozy we krwi, a także regulują wydzielanie insuliny i endokryn oraz prawidłowe spalanie tłuszczów.

Stosowanie spiruliny przynosi więc liczne korzyści zdrowotne w profilaktyce chorób związanych z otyłością – cukrzycy, miażdżycy, choroby nadciśnieniowej. Należy jednak pamiętać, że jest ona przede wszystkim składnikiem odżywczym. Działanie spiruliny stosowanej na odchudzanie, aby przynieść oczekiwane efekty, musi być łączone z prawidłową dietą oraz aktywnością fizyczną.   

Lecznicze działanie spiruliny 

Dobroczynne działanie spiruliny nie ogranicza się jednak tylko do dietetyki i gastronomii. Znajduje ona także zastosowanie chociażby w przemyśle kosmetycznym. Jako składnik antyalergiczny jest szczególnie ceniona w kosmetykach przeznaczonych dla skóry suchej i wrażliwej. Jej korzystny wpływ na skórę wiąże się przede wszystkim z bogactwem składników o działaniu antyoksydacyjnym i kwasów tłuszczowych. Działa nawilżająco, przyśpiesza gojenie ran, opóźnia powstawanie zmarszczek i reguluje pracę gruczołów łojowych, a obecne w niej barwniki naturalne (chlorofil, fikocyjaniny) wykazują działanie ochronne przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.  

Badania wskazują także, że spirulina wykazuje liczne efekty lecznicze o potencjalnym zastosowaniu w przemyśle farmaceutycznym. Obejmują one między innymi działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe – w tym zdolność do niewielkiego hamowania replikacji wirusa HIV, która mogłaby znaleźć wykorzystanie przy opracowywaniu leków na AIDS.

Spirulina wpiera także ochronę i regenerację wątroby, działa przeciwnowotworowo i chroni organizm przed szkodliwym działaniem metali ciężkich. Dodatkowo spożywanie tego składnika wykazuje korzystny wpływ na układ odpornościowy. Spirulina działa immunomodulująco i wspomaga organizm w walce z patogenami poprzez mobilizację limfocytów, a także wykazuje właściwości antyalergiczne – łagodzi objawy alergii poprzez ograniczanie produkcji histaminy i cytokin prozapalnych.  


Bibliografia: 

  1. Jękot B, Muszyńska B, Masalerz T, Piórecka B. (2014) Spirulina (Arthrospira) – badania nad działaniem leczniczym i jej właściwości prozdrowotne. Farmacja Polska. 70 (11): 607-614. https://www.ptfarm.pl/pub/File/Farmacja%20Polska/2014/__FP%202014-11.pdf#page=19 
  1. Khan Z, Bhadouria P, Bisen PS. (2005) Nutritional and Therapeutic Potential of Spirulina. Current Pharmaceutical Biotechnology. 6(5): 373-379. http://www.medicinabiomolecular.com.br/biblioteca/pdfs/Biomolecular/mb-0946.pdf 
  1. Zdrojewicz Z, Idzior A, Kocjan O. (2015) Spirulina i błonnik witalny a leczenie otyłości. Medycyna Rodzinna. 1(18): 18-22. http://www.olimpiadawiedzyozywieniu.org.pl