Certyfikat EKO w kosmetykach naturalnych – jak go uzyskać

certyfikat eko

Brak jednolitych przepisów w kwestii wymagań dotyczących składu i procesu produkcji sprawia, że kosmetyki naturalne i ekologiczne charakteryzują się różną jakością i wiarygodnością. Jakie korzyści płyną z certyfikacji EKO w kosmetykach naturalnych? Jakie są rodzaje certyfikatów i jak je uzyskać?

Dlaczego warto certyfikować kosmetyki naturalne?

Kosmetyki naturalne i ekologiczne stanowią obecnie istotny segment rynku. Konsumenci, wraz z rosnącą świadomością problemów związanych ze środowiskiem, wybierając produkty zwracają coraz większą uwagę na ich skład, jakość oraz wiarygodność. Certyfikat EKO jest widocznym znakiem podkreślającym, że dany kosmetyk spełnia wymagania dotyczące składu, jakości i zastosowanych procesów technologicznych i zostały one zweryfikowane przez niezależną organizację. Potwierdzenie ekologicznej jakości produktu może stanowić także wymóg w procedurze wprowadzenia go do obrotu na rynkach międzynarodowych.

Certyfikacja może pełnić także rolę marketingową, w szczególności w przypadku preparatów kosmetycznych o mniej „czystym” składzie. Niektóre certyfikaty EKO nie wymagają wcale bardzo wysokiej zawartości składników pochodzących z ekologicznych upraw, a nawet mogą dopuszczać użycie syntetycznych konserwantów i substancji pomocniczych. 

Jakie są rodzaje certyfikatów ekologicznych?

Decydując się na certyfikację kosmetyków należy pamiętać, że w zależności od rodzaju i organizacji certyfikującej, są one przyznawane na podstawie różnych wytycznych. Jeśli produkt ma już gotową formulację, można spróbować dopasować certyfikat do jego składu, rozwijając nowe linie kosmetyków warto jednak uwzględnić rodzaj planowanej certyfikacji już na poziomie recepturowania.

Polskie Centrum Badań i Certyfikacji przyznaje dwa rodzaje certyfikatów EKO:

  • EKO-CKN (EKO certyfikowany kosmetyk naturalny) – kryterium wejściowym jest co najmniej 90% zawartość składników pochodzenia naturalnego
  • EKO – wystarczy, że zawiera co najmniej 50% składników pochodzenia naturalnego.

Dodatkowo, określone są minimalne wymagania dotyczące zawartości składników pochodzących z certyfikowanego rolnictwa ekologicznego. Ograniczone jest także stosowanie substancji niebiodegradowalnych oraz stwarzających zagrożenie dla człowieka i środowiska. W trend ekologiczny powinno się wpisywać także opakowanie – m.in. umożliwiać skuteczny recykling oraz pozwalać na maksymalne wykorzystanie jego zawartości.

Popularne certyfikaty ekologiczne

Inne popularne organizacje certyfikujące kosmetyki to:

  • EcoCert – wyróżnia dwie kategorie produktów „kosmetyki ekologiczne” oraz „kosmetyki ekologiczne i organiczne”. Minimalny udział surowców naturalnych i pochodzenia naturalnego wynosi 95%, z czego 5-10% musi pochodzić z upraw certyfikowanych, naturalnych i ekologicznych, a produkt może zawierać maksymalnie 5% składników syntetycznych
  • Cosmebio – wymaga, aby 95% wszystkich składników pochodzenia roślinnego pochodziło z upraw ekologicznych, dopuszcza do 5% zawartości substancji syntetycznych.
  • NaTrue – dopuszcza użycie jedynie składników pochodzenia naturalnego, także w zakresie konserwantów, barwników i innych substancji pomocniczych, co najmniej 95% składników musi pochodzić z certyfikowanych upraw organicznych.

Jak uzyskać certyfikat EKO?

  1. Zapoznaj się z wytycznymi dla poszczególnych certyfikatów i wybierz ten, który najlepiej odpowiada twoim wymaganiom oraz wpisuje się w twoją linię produktów.
  2. Upewnij się, że receptura produktu i użyte składniki spełniają wymagania wybranego certyfikatu. W przypadku opracowywania nowej formulacji, od początku kieruj się wytycznymi organizacji certyfikującej.
  3. Przygotuj komplet dokumentacji wymaganej do uzyskania certyfikatu.
  4. Przygotuj zakład produkcyjny na audyt organizacji certyfikującej.
  5. Po pozytywnym przejściu audytu konieczne jest uiszczenie opłaty certyfikacyjnej.
  6. Pamiętaj, że większość certyfikatów nie jest przyznawana dożywotnio – konieczne jest ich odnawianie i przechodzenie audytów kontrolnych.

Procedura uzyskania certyfikatu EKO może być kosztowna i wymagać dużego nakładu pracy. Decydując się na przyszłą certyfikację produktów kosmetycznych warto od początku dbać o ich wysoką jakość ekologiczną, w szczególności podczas opracowywania nowych receptur oraz doboru dostawców składników naturalnych. Certyfikat jest jednak inwestycją w przyszłość – zwiększa wiarygodność firmy w oczach konsumentów dbających o środowisko, wyróżnia produkty na tle konkurencji i może przełożyć się na wzrost sprzedaży.


Źródła:

  1. Stępniak H, Zalewska A. Cerfytikacja – kosmetyki naturalne, a kosmetyki ekologiczne. Świat Przemysłu Kosmetycznego 2021; 2: 31.
  2. https://www.pcbc.gov.pl/pl/uslugi/certyfikacja-wyrobow/kosmetyki/znak-ekologiczny-eko-2
  3. https://natrue.org/
  4. https://www.cosmebio.org/en/
  5. https://www.ecocert.com/en/certification