Fitoglikogen – właściwości i zastosowanie

fitoglikogen - właściwości

Data aktualizacji: 17 września, 2024

Fitoglikogen jest rozgałęzionym polisacharydem pochodzenia roślinnego. Składa się z kilkudziesięciu tysięcy cząsteczek glukozy połączonych w rozbudowaną sieć. Pod względem struktury i właściwości przypomina glikogen występujący w ciele człowieka. Fitoglikogen podobnie jak inne polisacharydy, posiada wiele atutów, dzięki którym może być wykorzystywany w kosmetyce.

Fitoglikogen – właściwości w kosmetykach

U człowieka glikogen pełni funkcję magazynu energii w postaci glukozy. Ten cukier prosty jest substratem w jednym z podstawowych procesów, który jest jednocześnie wyznacznikiem funkcji życiowych komórek – oddychaniu komórkowym. Glikany (polisacharydy) występują również na powierzchni komórek, gdzie uczestniczą w reakcjach tzw. komunikacji międzykomórkowej.

Niestety z wiekiem odnowa komórkowa spowalnia i spada też tempo, w jakim wytwarzane są składniki odpowiadające za elastyczność i młody wygląd skóry (m.in. kwas hialuronowy, kolagen). Fitoglikogen może być stosowany w kosmetykach do cery dojrzałej jako dodatkowy zastrzyk cukrów, dzięki któremu starsze komórki będą mogły funkcjonować i „komunikować się” jak nowe, młodsze. W ten sposób wykorzystuje się go m.in. w kremach i tonikach o działaniu odżywiającym i przeciwzmarszczkowym.

Właściwości fitoglikogenu obejmują również działanie nawilżające. Surowiec ten należy do grupy humektantów, czyli substancji odpowiedzialnych za przyciąganie cząsteczek wody, wiązanie ich i utrzymywanie w obrębie warstwy rogowej naskórka. Tworzy ochronny film, który nie pozwala na nadmiarową ucieczkę cząsteczek wody. Dzięki temu przywraca skórze nawilżenie, zmiękcza ją i łagodzi. Może być wykorzystany między innymi w kremach, produktach do oczyszczania twarzy. Kosmetyki zawierające fitoglikogen mogą być szczególnie polecane do pielęgnacji skóry suchej, podrażnionej i odwodnionej.

Fitoglikogen jako surowiec kosmetyczny

Poza działaniem nawilżającym na skórę, właściwości wiązania wody są też korzystne dla stałości receptury kosmetyków, dzięki czemu kremy nie wysychają oraz nie krystalizują się.

Uważa się, że stosowanie kosmetyków z polisacharydami takimi jak glikogen jest bezpieczne i nie ma potencjału alergizującego, ponieważ cukry są naturalnym „paliwem organizmu”. Dzięki temu można je polecać osobom z cerą wrażliwą i kobietom w ciąży.

Surowiec ten może również znaleźć zastosowanie w kosmetykach do włosów. Zapobieganie ucieczce wody z włosów jest szczególnie pożądane w pielęgnacji włosów suchych i kręconych. Ponadto glikogen jest też składnikiem szamponów i innych kosmetyków przeciwdziałających wypadaniu włosów gdzie działa przez odżywienie skalpu i cebulek włosów.

W ostatnim czasie fitoglikogen jest popularnym składnikiem w wyrobach medycznych takich jak żele i kremy intymne. Dzięki swoim nawilżającym właściwościom pomaga neutralizować podrażnienia, pieczenie i swędzenie.

Żele intymne z fitoglikogenem zmniejszają suchość w przypadku niedostatecznego wydzielania śluzu i dyskomfort w trakcie stosunku seksualnego. Zapobiegają uszkodzeniom nabłonka, ale pomagają również regenerować błonę śluzową po uszkodzeniach (np. zabiegach ginekologicznych).

Poza tym fitoglikogen w żelach intymnych jest też źródłem glukozy dla bakterii mlekowych współtworzących mikrobiom sromu. Naturalny mikrobiom spełnia szczególnie ważną funkcję, ponieważ zapobiega kolonizacji pochwy przez niepożądane bakterie. Ilość bakterii znacząco zmniejsza się w okresie menopauzalnym, przy nadmiernym przesuszeniu i stosowaniu antybiotykoterapii. Zaburzony mikrobiom może wpływać na namnażanie patogenów wywołujących infekcje intymne oraz pogorszenie funkcji ochronnej nabłonka. Żele intymne z fitoglikogenem nawilżają, wspomagają namnażanie bakterii mlekowych i powrót mikrobiomu do fizjologicznego stanu. Zmniejszają ryzyko nawrotów infekcji i wpływają na uczucie komfortu.

Dla kobiet w okresie okołomenopauzalnym znaczącą korzyścią ze stosowania produktów tego rodzaju będzie wpływ fitoglikogenu na poprawę elastyczności skóry.


Literatura:

  1. Anna Sobieska, Kremy glikanowe jako preparaty anti-aging, biotechnologia.pl
  2. Role of female intimate hygiene in vulvovaginal health: Global hygiene practices and product usage
  3. https://veriphyskincare.com/blogs/blog/the-role-of-phytoglycogen-in-your-skin