Jedną z najczęstszych formulacji wykorzystywanych w przemyśle kosmetycznym są emulsje kosmetyczne. Należą do nich między innymi kremy, mleczka, lotiony. Czym dokładnie jest emulsja i jakie wyróżniamy rodzaje emulsji kosmetycznych?
Czym jest emulsja?
Emulsję definiuje się jako mieszaninę zawierającą niemieszającą się ciecz rozproszoną w innej cieczy. W przypadku emulsji kosmetycznych są to przede wszystkim mieszaniny fazy olejowej i wodnej, których łączenie się jest wspomagane m.in. dodatkiem emulgatorów i procesów takich jak homogenizacja czy wytrząsanie. W zależności od proporcji pomiędzy poszczególnymi fazami wyróżnia się różne rodzaje emulsji kosmetycznych, należą do nich:
- emulsje O/W – olej jest rozpuszczony w wodzie
- emulsje W/O – woda jest rozpuszczona w fazie olejowej
- emulsje wielokrotne (np. O/W/O, W/O/W) – emulsja O/W lub W/O jest rozproszona w wodzie lub fazie olejowej
Emulsje O/W
Emulsje O/W tzw. „olej w wodzie” to te, w których cząsteczki oleju są rozproszone w fazie wodnej. Charakteryzują się one szybkim wnikaniem w skórę, a jednocześnie dzięki niskiej zawartości fazy olejowej mają lekką konsystencję, są mniej tłuste i tworzą na skórze film ochronny. Produkty tego typu wykazują słabsze działanie nawilżające, ale dostarczają skórze uczucia ochłodzenia, odświeżenia lub wspomagają jej mycie i pielęgnację. Można je rozcieńczać wodą zachowując stabilność układu, jednak w celu uniknięcia emulsje O/W należy przechowywać w temperaturze pokojowej (25-30 stopni)
Przykłady emulsji kosmetycznych O/W:
- Balsamy pielęgnacyjne i ochronne
- Kremy nawilżające, ochronne, odżywczo regenerujące
- Mleczka myjące i pielęgnacyjne
- Szampony kremowe i odżywki do włosów
Emulsje W/O
Emulsje W/O czyli „woda w oleju” zawierają z kolei cząsteczki wody rozproszone w fazie olejowej. Ze względu na wysoką zawartość składników olejowych emulsje kosmetyczne tego rodzaju są bardziej tłuste, mają cięższą konsystencję i słabiej wchłaniają się w skórę, pozostawiając na niej tłustą warstwę. W przeciwieństwie do emulsji O/W, emulsje woda w oleju są bardziej odporne na działanie temperatury i zachowują stabilność w temperaturach do 35 stopni, ale w kontakcie z wodą ulegają rozwarstwieniu lub tworzą grudki.
Przykłady emulsji kosmetycznych W/O:
- Kremy z filtrami przeciwsłonecznymi
- Kremy na noc
- Kremy półtłuste
- Mleczka do demakijażu
Emulsje wielokrotne
Inną grupą emulsji kosmetycznych są emulsje wielokrotne (W/O/W lub O/W/O), wykorzystywane najczęściej jako podłoże kremu w sytuacjach, kiedy dodawane do niego substancje czynne są wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych. Zawieszenie emulsji W/O w fazie wodnej, tworząc emulsję W/O/W pozwala na utworzenie kosmetyku o wysokiej zawartości fazy olejowej, a jednocześnie lekkiej konsystencji i nie pozostawiającego na skórze tłustego filmu.
Emulsje kosmetyczne tego rodzaju pozwalają także na wprowadzenie do preparatu składników o różnej rozpuszczalności – np. łączenie w kosmetyku witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K) ze składnikami rozpuszczającymi się w wodzie, takimi jak witamina C.
Literatura:
- Gilewicz P, Tal-Figiel B, Figiel W, Kwiecień M. Nowoczesne rozwiązania w zakresie wytwarzania i kontroli jakości emulsji. Czasopismo Techniczne 2012; 17(2-Ch): 25-40.
- Bernat M, Matysek-Nawrocka M, Cioczek W. Składniki aktywne w kosmetykach przeciwstarzeniowych. Kosmetologia Estetyczna 2016; 5(6): 575-579.
- Kilian-Pięta E. Ciekłokrystaliczność głównego składnika emulsji kosmetycznej. Działanie regenerujące i nawilżające barierę hydrolipidową naskórka. Kosmetologia Estetyczna 2019; 2(8): 187-191.