Żel hialuronowy – właściwości i zastosowanie

żel hialuronowy

Data aktualizacji: 16 sierpnia, 2023

Kwas hialuronowy to związek należący do glikozaminoglikanów – polisacharydów zbudowanych z powtarzających się cząsteczek disacharydów. Związek ten jest syntetyzowany w organizmach zwierzęcych w błonie komórkowej przez syntazę hialuronianową. Największa część kwasu hialuronowego występuje w naszych organizmach w tkance łącznej i skórze, a także w chrząstce, mazi stawowej i ciałku szklistym oka.

Związek ten zapewnia odpowiednie nawodnienie macierzy międzykomórkowej skóry oraz tworzy odpowiednie środowisko do reakcji zachodzących w tym obszarze, posiada on też duże zdolności do wiązania wody nadając skórze jędrność i gładkość. Wraz z wiekiem produkcja kwasu hialuronowego zaczyna spadać, co przyczynia się do spadku poziomu nawilżenia skóry i powstawania zmarszczek.

Żel hialuronowy – właściwości

Żel hialuronowy jest szeroko wykorzystywany w farmacji, medycynie, kosmetologii i chirurgii plastycznej. Nie jest to kwas złuszczający, a składnik nawilżający, dlatego podczas stosowania żelu nie musimy dbać o zwiększoną ochronę przeciwsłoneczną.

Kwas stosowany do celów kosmetycznych to hialuronian sodu, który dobrze rozpuszcza się w wodzie. Występuję on w kilku formach w zależności od wielkości cząsteczek.

Wyróżniamy:

  • kwas wielkocząsteczkowy (HMW) o masie 0,85-1,15 MDa, którzy tworzy film na skórze zapobiegający utracie wilgoci;
  • kwas małocząsteczkowy (LMW) o masie mniejszej niż 500 kDa, ułatwiający przenikanie substancji w głąb skóry oraz poprawiający jej jędrność;
  • kwas ultramałocząsteczkowy, zwany też niskocząsteczkowym (ULMW) o masie poniżej 10 kDa i największej zdolności do wiązania wody i przenikania do dolnych warstw naskórka, dzięki czemu odbudowuję warstwę podporową skóry.

Badania pokazują, że najbardziej efektywny w zakresie zmniejszenia widoczności zmarszczek i redukcji szorstkości skóry jest żel o masie około 130 kDa.

Żele o wyższej masie mają niższą wchłanialność i są mniej efektywne, a te o niższej masie mogą powodować powstawanie stanów zapalnych. Najcenniejsze działanie ma jednak kwas ultramałocząsteczkowy, ponieważ wnika w głębiej położone warstwy skóry właściwej i tam poprawia jej gęstość. Pozostałe działają na jej powierzchni wzmacniając działanie nawilżające i tworząc ochronny film. Z tego względu na rynku są dostępne preparaty trójcząsteczkowe zawierające wszystkie trzy rodzaje cząsteczek kwasu hialuronowego, które razem wzajemnie podnoszą skuteczność działania preparatu.

Stężenie żelu hialuronowego

Drugim ważnym czynnikiem, którym powinniśmy kierować się przy wyborze odpowiedniego kosmetyku jest stężenie żelu hialuronowego. Na rynku dostępne są preparaty 1-5%, najczęściej 1-1,5%. W przypadku żelu 1% na jedną cząsteczkę kwasu hialuronowego przypada 99 cząsteczek wody. Kwas o wyższym stężeniu szybciej uruchamia procesy regeneracyjne w skórze, może też jednak z większym prawdopodobieństwem spowodować stan zapalny.

Działanie żelu hialuronowego

Stosowanie żelu hialuronowego pozytywnie wpływa na elastyczność i sprężystość naskórka. Jest to silny środek nawilżający skórę, ma zdolności do wiązania i zatrzymywania wody w głębi komórek chroniąc naskórek przed jej utratą, dlatego jest to idealny preparat dla osób z problemem suchej i odwodnionej skóry. Poprawia także jej gęstość, dzięki czemu zmniejsza widoczność zmarszczek i ujędrnia skórę. Z tego powodu jest często stosowany w pielęgnacji cery dojrzałej.

Żel hialuronowy wykazuje również działanie kojące i łagodzące, sprzyja regeneracji i gojeniu się skóry. Jest w pełni naturalny i bezpieczny stosowany nawet kilkukrotnie w ciągu dnia, dlatego można go aplikować na skórę podrażnioną po peelingach, goleniu, depilacji i kuracjach retinoidowych oraz na blizny i skaleczenia, oparzenia, obtarcia, blizny i ukąszenia owadów.

Żel hialuronowy może być także z powodzeniem używany do pielęgnacji suchych i łamliwych włosów. Nawilża je nadając im połysk i miękkość. Odbudowuje także strukturę włosów i je regeneruje. 

Jak stosować żel hialuronowy?

Żel hialuronowy może być stosowany w czystej postaci bezpośrednio na skórę twarzy, szyi i dekoltu, można go także mieszać ze swoimi ulubionymi kosmetykami oraz szamponami i odżywkami do włosów.


Literatura:

Danuta Czajkowska, Małgorzata Milner-Krawczyk, Marta Kazanecka. 2011. Kwas hialuronowy – charakterystyka, otrzymywanie i zastosowanie.
https://212.51.210.117/BFS/article/view/21/22
Karolina Sobczak-Żmuda, Beata Pasker, Marian Sosada. 2014. Kwas hialuronowy i jego pochodne jako składniki współczesnych produktów leczniczych, kosmetyków i suplementów diety.
Rola α1-kwaśnej glikoproteiny surowicy krwi ludzkiej w procesie wiązania leków
https://triny.pl/blog/dlaczego-warto-stosowac-kwas-hialuronowy/
S. Manjula Jegasothy, Valentina Zabolotniai, Stephan Bielfeldt. 2014. Efficacy of a New Topical Nano-hyaluronic Acid in Humans
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3970829/
Tatjana Pavicic, Gerd G Gauglitz, Peter Lersch, Khadija Schwach-Abdellaoui, Birgitte Malle, Hans Christian Korting, Mike Farwick. 2011. Efficacy of cream-based novel formulations of hyaluronic acid of different molecular weights in anti-wrinkle treatment.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22052267/
https://simpleskincarescience.com/hyaluronic-acid-for-skin/