Kwas ferulowy to występujący w wielu roślinach naturalny przeciwutleniacz. Jego cenne właściwości są już szeroko doceniane w gabinetach kosmetycznych a liczne badania wskazują na wysoki potencjał prozdrowotny w suplementacji diety. Jak działa kwas ferulowy i jakie może mieć zastosowania?
Czym jest kwas ferulowy?
Kwas ferulowy (kwas 4-hydroksy-3-metoksycynamonowy) jest naturalnym związkiem słabo rozpuszczalnym w wodzie a dobrze m.in. w etanolu i glikolu propylenowym, którego budowa chemiczna determinuje silne właściwości przeciwutleniające. Występuje w licznych roślinach, m.in. w liściach, nasionach i korze drzew iglastych, w ziarnach pszenicy, kawy, ryżu, kukurydzy i żyta, korze wierzby, kapuście, pomidorach, pomarańczach, karczochach i orzechach.
Fermentowany ekstrakt z ryżu
Fermentowany Ekstrakt z Ryżu (INCI: Rice Ferment Extract) jest luksusowym składnikiem kosmetycznym, cenionym za jego wielowymiarowe działanie pielęgnacyjne i regenerujące. Pozyskiwany przez precyzyjnie kontrolowany proces fermentacji ziaren ryżu, ten ekskluzywny ekstrakt jest szczególnie poszukiwany w formułacjach kosmetycznych wysokiej klasy.
Kwas ferulowy należy do grupy fenoli, szeroko rozpowszechnionych w świecie roślinnym związków o szerokim zakresie właściwości biologicznych. Związki fenolowe wykazują między innymi działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, przeciwzapalne, przeciwalergiczne, hepatoprotekcyjne, przeciwzakrzepowe i uszczelniające naczynia krwionośne.
Jak działa kwas ferulowy?
Liczne badania nad aktywnością kwasu ferulowego wskazują na jego szerokie działanie prozdrowotne. Obejmuje one między innymi aktywność
- Przeciwutleniającą
- Przeciwzapalną
- Obniżającą poziom cholesterolu we krwi
- Obniżającą ciśnienie krwi i rozszerzającą naczynia krwionośne
- Obniżającą stężenie glukozy we krwi
- Poprawiającą funkcje poznawcze i pamięć
- Przeciwdepresyjną
- Ochronną przed promieniowaniem UV
- Spowalniającą fotostarzenie skóry
- Pobudzającą syntezę kolagenu
Dzięki wielokierunkowej aktywności biologicznej, kwas ferulowy może znaleźć zastosowanie zarówno w przemyśle kosmetycznym, jak i spożywczym i farmaceutycznym.
Kwas ferulowy w przemyśle kosmetycznym
Właściwości kwasu ferulowego są bardzo cenione w kosmetologii. Stanowi on zarówno składnik licznych kosmetyków, jak i bywa wykorzystywany do przeprowadzania zabiegów kosmetycznych.
W kosmetyce, szczególną uwagę przykuwa jego działanie przeciwwolnorodnikowe i pozytywny wpływ na skórę. Kwas ferulowy stanowi składnik produktów przeciwsłonecznych oraz przeciwstarzeniowych – poprzez działanie ochronne przed promieniowaniem UV chroni skórę przed procesami fotostarzenia. Jednocześnie nawilża skórę i poprzez pobudzanie syntezy kolagenu i elastyny wspiera jej odbudowę, a dzięki strukturze chemicznej zbliżonej do tyrozyny wpływa również na produkcję melaniny, czemu zawdzięcza skuteczność w walce z przebarwieniami.
Działanie przeciwzapalne kwasu ferulowego jest z kolei wykorzystywane w kosmetykach do cery łojotokowej i trądzikowej. Osoby zmagające się z trądzikiem, przebarwieniami i oznakami starzenia mogą skorzystać z prowadzonych z użyciem kwasu ferulowego zabiegów kosmetycznych, najczęściej opierających się na peelingach.
Kwas ferulowy w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym
Zastosowania kwasu ferulowego nie ograniczają się jednak tylko do skóry. Jako składnik naturalnie występujący w roślinach, może być wykorzystywany jako zdrowy, naturalny konserwant chroniący żywność przed utratą koloru (np. groszek, banany, zieloną herbatę) oraz oksydacyjnym działaniem bakterii i zmiennych warunków środowiska (m.in. w stabilizacji oleju lnianego).
Liczne badania nad działaniem prozdrowotnym kwasu ferulowego – m.in. w regulacji poziomu cholesterolu i glukozy we krwi, aktywnością przeciwdepresyjną, obniżającą ciśnienie czy neuroprotekcyjną – czynią ten związek też obiecującym składnikiem suplementów diety, mogących znaleźć zastosowanie w profilaktyce chorób cywilizacyjnych.
Literatura:
- Kumar N, Pruthi V. Potential applications of ferulic acid from natural sources. Biotechnology Reports 4 (2014) 86–93.
- Bumrungpert A, Lilitchan S, Tuntipopipat S i wsp. Ferulic Acid Supplementation Improves Lipid Profiles, Oxidative Stress, and Inflammatory Status in Hyperlipidemic Subjects: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Clinical Trial. Nutrients 10 (2018) 713.
- Singh T, Kaur T i Goel RK. Ferulic Acid Supplementation for Management of Depression in Epilepsy. Neurochem Res 42 (2017) 2940–2948.