Data aktualizacji: 7 sierpnia, 2024
W szybko zmieniającym się przemyśle kosmetycznym entuzjaści kosmetyków naturalnych poszukują specyficznych produktów, które spełniają ich indywidualne potrzeby i preferencje. Od dostosowywania składników do tworzenia unikalnych receptur, w tym tekstur i zapachów, personalizacja i dostosowywanie stanowi cenną okazję dla producentów kosmetyków.
Dostosowanie surowców będących składnikami, to kluczowy aspekt spersonalizowanych kosmetyków, który pozwala spełnić specyficzne wymagania różnych klientów. Według obecnych trendów i kierunków w kosmetyce, poszukują oni produktów precyzyjnie odpowiadającym ich problemom i potrzebom, dostosowanych do typu skóry.
Dostosowanie kosmetyku do typu skóry
Po pierwsze, warto wiedzieć, że skóra składa się z dwóch głównych warstw: naskórka, który jest warstwą zewnętrzną, oraz skóry właściwej, znajdującej się głębiej. Z biegiem czasu i narażeniem na różne czynniki zewnętrzne, obie warstwy mogą ulec zniszczeniu, powodując starzenie się i stopniowe uszkodzenie. Istnieją różne typy skóry, z których każdy wymaga szczególnej pielęgnacji i uwagi. Określenie typu skóry pozwoli zapewnić jej odpowiednie produkty, poprzez odpowiednie dostosowanie surowców do kosmetyku.
Surowce nawilżające dla skóry suchej
Sucha skóra charakteryzuje się cienkością i zamkniętymi porami, co prowadzi do braku nawilżenia i elastyczności. Jest bardziej podatna na wczesne zmarszczki, łuszczenie się i linie mimiczne, szczególnie dotknięte ekstremalnymi warunkami klimatycznymi. Przy skórze tego typu odpowiednie jest jej nawilżenie, zarówno poprzez produkty kosmetyczne (masła, olejki, balsamy), jak i właściwe odżywianie i nawodnienie organizmu.
Do składników, które wspomagają odbudowę i nawilżenie tego typu skóry zaliczamy: d-panthenol, koenzym Q10, kolagen, kwas hialuronowy, kwasy PHA, mleczan sodu, peptydy czy skwalen. Pomocne będą także: ekstrakt z aloesu, hydrolaty, masło kakaowe, masło shea, olej jojoba lub olej konopny.
Surowce oczyszczające dla skóry tłustej
SKóra tłusta jest błyszcząca, z rozszerzonymi porami i nierówną teksturą. Powszechna u nastolatków, podatna na trądzik i wypryski. Chociaż jest bardziej odporna na czynniki zewnętrzne, wymaga rygorystycznej codziennej higieny, w tym oczyszczania porów w celu usunięcia zanieczyszczeń. Przy tego typu skórze przydadzą się kosmetyki zawierające takie składniki jak: ceramidy, hydrolaty, kwas hialuronowy, mocznik, niacynamid, czy retinoidy, w tym retinol.
Retinol
Retinol, będący pochodną witaminy A, jest kluczowym składnikiem w kosmetologii oraz medycynie ze względu na swoje wszechstronne działanie.
Bezpieczne surowce dla skóry wrażliwej
Skóra wrażliwa łatwo się wysusza i odwadnia, powodując swędzenie, ściągnięcie i pieczenie. Wymaga delikatnych mydeł do twarzy i produktów zmniejszających podrażnienia. Delikatne złuszczanie, wraz z kremami naprawczymi i nawilżającymi, może pomóc ukoić i złagodzić dyskomfort. Składniki na jakie warto zwrócić uwagę przy skórze wrażliwej to: aloes, ceramidy, ekstrakt z rumianku, hydrolat z róży, kolagen z elastyną, czy olejek z witaminą C.
Ekstrakt z rumianku
Ekstrakt z rumianku otrzymuje się w wyniku ekstrakcji suszonego kwiatostanu. Jest on składnikiem kremów, balsamów i serum. Czasami jest on także składnikiem preparatów leczniczych, bo zawiera: flawonoidy, kumaryny, olejki eteryczne oraz polisacharydy. To wszystko sprawia, że ekstrakt ten może się przydać właściwie w każdym kosmetyku.
Surowce dla skóry mieszanej
Skóra mieszana charakteryzuje się zarówno suchą, jak i tłustą skórą, z bardziej suchymi obszarami na policzkach i bardziej tłustymi w strefie T (czoło, nos i podbródek). Ten typ skóry wymaga nawilżenia w obszarach suchych i kontroli natłuszczenia w strefach tłustych. Polecane składniki dla cery mieszanej to: kwas salicylowy, gliceryna roślinna, woda siarczkowa, olejki naturalne, np. jojoba, migdałowy, różany, witaminy A, C, E, masło shea, czy wyciągi z aloesu.
Olej jojoba golden
Olej jojoba golden jest stosowany w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Zawiera fitosterole, witaminy (A, E i F) oraz składniki mineralne (selen, cynk, miedź, chrom, jod). Dzięki jego podobieństwu do ludzkiego sebum, ma zdolność do regeneracji skóry i jej ochrony.
Poznanie i zrozumienie potrzeb w zależności od typów skóry jest niezbędne, aby wiedzieć, czego wymagać od laboratoriów przygotowujących formuły produktów kosmetycznych. Laboratoria kosmetyczne wykorzystują różnorodne techniki naukowe i wiedzę, w celu opracowania skutecznych i dostosowanych składem do danego klienta produktów. Badania w dziedzinie dermatologii i biologii mają kluczowe znaczenie dla zrozumienia cech skóry i procesów biologicznych wpływających na zdrowie.
Profesjonalna personalizacja kosmetyków
Co więcej, laboratoria kosmetyczne starają się oferować swoim klientom opcje personalizacji, a wiele marek świadczy usługi analizy skóry, aby polecać produkty dostosowane do indywidualnych cech. Obejmuje to badania nad strukturą skóry, funkcją bariery, produkcją sebum, odnową komórek oraz reakcją na czynniki środowiskowe i hormonalne. Na podstawie tych danych naukowcy opracowują produkty wykorzystujące kombinację starannie dobranych składników i substancji czynnych. Spersonalizowane kosmetyki korzystają z postępu technologicznego i naukowego, umożliwiając kontrolowane uwalnianie składników w skórze, maksymalizując skuteczność i minimalizując potencjalne podrażnienia.
Podsumowanie
Spersonalizowane kosmetyki są tworzone ze starannie wyselekcjonowanych składników w celu rozwiązania konkretnych problemów skórnych. Niezależnie od tego, czy chodzi o skórę suchą, tłustą, mieszaną czy wrażliwą, produkty te mają na celu zapewnienie odpowiedniego nawilżenia, równowagi i ochrony. Przyszłość spersonalizowanych kosmetyków niesie ze sobą ekscytujące możliwości, a także wyjątkowe wyzwania dla branży kosmetycznej.
Jednym z głównych wyzwań jest zrównoważenie innowacji technologicznych z bezpieczeństwem konsumentów. W miarę podążania w kierunku bardziej specyficznej personalizacji (hyper personalization), pojawiają się obawy dotyczące bezpieczeństwa i regulacji składników w niestandardowych produktach. Kolejnym istotnym wyzwaniem jest edukacja konsumentów, ponieważ wielu z nich wciąż nie w pełni rozumie korzyści i znaczenie dostosowanych składem, spersonalizowanych kosmetyków.
Literatura:
Eixarch H., Wyness L., Sibanda M. The Regulation of Personalized Cosmetics in the EU. Cosmetics. 2019; 6(2):29.
Choi E., Myoung-Joo L. A Study on Personalized Beauty Care for the Elderly Using an AI-based Digital Skin Analysis System. Journal of the Korean Society of Cosmetology. 2024; 30(2):366-376.
E. Stanek-Misiąg, A. Pindel, Czego potrzebuje nasza skóra [w:] Medycyna Praktyczna, 17.07.2019.
https://www.sia-partners.com/en/insights/publications/hyper-personalization-beauty-industry.