Ryboza i jej znaczenie dla organizmu

ryboza właściwości

Data aktualizacji: 28 czerwca, 2022

Czym jest ryboza?

Ryboza (D-ryboza) jest cukrem prostym, naturalnie wytwarzanym w organizmie. Tworzy białe kryształy oraz bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie i etanolu. Jest składnikiem kwasów nukleinowych – rybonukleinowego (RNA) i deoksyrybonukleinowego (DNA), regulujących rozwój, wzrost, podział oraz prawidłowe funkcjonowanie komórek, a także zawierających informacje genetyczne oraz adenozyny. Wykorzystuje się ją do tworzenia adenozyno-5’-trifosforanu (ATP), czyli energii dla mitochondriów znajdujących się w komórkach. ATP jest podstawową energią w organizmie.

D-ryboza używana jest do produkcji 5-fosforybozylowej-1-pirofosforanu (PRPP), która reguluje działanie szlaku nukleotydów purynowych (PNP). Bez wystarczającej ilości tego cukru PRPP spowalnia wytwarzanie energii i zmniejsza zdolności regeneracyjne organizmu. Połączenie suplementacji kreatyny oraz d-rybozy wpływa na efektywną drogę szybkiej zamiany ATP i ADP (adenozynodifosforanu), zwiększania poziomu energii w komórkach mięśni oraz ilości tlenu i energii niezbędnej do pracy serca i mięśni.

D-ryboza ze względu na sposób wytwarzania może być zakwalifikowana do tzw. substancji witaminopodobnych, ponieważ pewną jej część organizm wytwarza samodzielnie – w wątrobie, nadnerczach, sercu, mózgu, mięśniach i tkance nerwowej, zaś resztę powinien otrzymywać wraz z pożywieniem.

Właściwości rybozy

Ryboza dobroczynnie wpływa na utrzymanie dobrej kondycji serca poprzez uzupełnienie niedoborów energii komórkowej powstałych na skutek niedokrwienia. Poprawia również ogólne funkcjonowanie serca. Badania przedkliniczne wykazały, że d-ryboza poprawia odzyskiwanie i utrzymywanie właściwych poziomów ATP, a także dysfunkcję rozkurczową lewej komory serca po niedokrwieniu.

Stosowanie doustne d-rybozy może pomagać lepiej się wysypiać oraz polepszać samopoczucie, dodając energii. Badanie pilotażowe wykazało, że cukier ten w znacznym stopniu łagodzi objawy zespołu przewlekłego zmęczenia i fibromialgii (przewlekłej niezapalnej choroby reumatycznej tkanek miękkich).

D-ryboza wspomaga również uprawianie aktywności fizycznej, jak również łagodzi objawy niedoboru deaminazy myoadenylanowej (metaboliczna choroba mięśni, powodująca zakłócenie przetwarzania ATP przez komórki mięśniowe).

Ponadto przyspiesza regenerację ATP, którego produkcja spada wraz z wiekiem, dlatego też ryboza może wykazywać działanie przeciwstarzeniowe skóry. Przeprowadzone badanie udowodniło, że po 28 dniach zmniejszyła się całkowita ilość zmarszczek.

Efekty uboczne stosowania rybozy

Skutkami ubocznymi stosowania d-rybozy mogą być problemy żołądkowe, biegunka, nudności oraz bóle głowy. Ryboza nie podnosi poziomu glukozy we krwi, jednakże ze względu na możliwość obniżenia poziomu glukozy we krwi cukier ten nie jest zalecany do stosowania przez osoby cierpiące na hipoglikemię lub cukrzycę.

Ponadto ryboza może wchodzić w interakcje z lekami przeciwcukrzycowymi, insuliną, a także z alkoholem i aspiryną. W przypadku ciąży i karmienia piersią przed rozpoczęciem suplementacji d-rybozą należy zasięgnąć opinii lekarza.

Podsumowanie

Stosowanie d-rybozy może pozytywnie wpłynąć na organizm ludzki, jednakże przed rozpoczęciem suplementacji tego cukru należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu z uwagi na możliwe skutki uboczne.


Literatura:

http://www.zeszyty.awf.katowice.pl/pdf/vol%2021/07%20kozuszko.pdf

https://draxe.com/nutrition/ribose/

https://nootriment.com/pl/d-ribose-side-effects/