Kosmetyki dla seniorów – jakie surowce są najbardziej odpowiednie

kosmetyki dla seniorów

Ludzki organizm zmienia się wraz z upływem czasu. W procesie starzenia się spada nasza wydolność fizyczna, pojawiają się problemy z pamięcią, koncentracją, rośnie narażenie na liczne choroby, a także pogarsza się kondycja skóry. Jakie problemy skórne dotykają seniorów? Jakie kosmetyki stosować w podeszłym wieku?

Jakie zmiany zachodzą w skórze seniora?

Starzenie się jest naturalnym i nieuniknionym etapem życia. Wiąże się ono z postępującymi zmianami w obrębie metabolizmu oraz właściwości fizykochemicznych komórek, prowadzącymi do zachwiania samoregulacji i zdolności regeneracji organizmu. W ludzkiej skórze procesy starzenia są związane nie tylko z wiekiem, ale też narażeniem na szkodliwe czynniki – stres oksydacyjny, promieniowanie UV, zanieczyszczenia środowiska, czy nieprawidłową pielęgnację.

Proces starzenia się skóry rozpoczyna się w okolicach 25-30 roku życia. Początkowo bezobjawowo, zaś z czasem wiąże się z zachodzącymi w organizmie zmianami fizjologicznymi i metabolicznymi. Dochodzi do zmian kształtu fibroblastów, ilości komórek tucznych, struktury kolagenu, podziałów i wapnienia włókien elastynowych, spadku zawartości glukozoaminoglikanów (w tym kwasu hialuronowego).

U osób starszych obserwowane są także zaburzenia bariery naskórkowej związane z ograniczoną ilością lipidów naskórka i produkcją białek strukturalnych. Skutkuje to pogorszonym nawodnieniem warstwy rogowej naskórka, zwiększoną transepidermalną utratą wody i ograniczonym transportem substancji przez warstwy skóry.

Najczęstsze problemy skórne u seniorów

Skutki zachodzących w organizmie zmian możemy obserwować u osób dojrzałym w wieku w postaci:

  • Zaniku i ścieńczenia skóry (skóra pergaminowa)
  • Nadmiernego wysychania związanego z obniżeniem zawartości wody w skórze
  • Powstawania zmarszczek, utraty jędrności i elastyczności
  • Pojawiania się zmian skórnych takich jak cysty łojowe, naczyniaki gwiaździste
  • Spadku całkowitej grubości skóry nawet o 20%, przy wzroście grubości warstwy rogowej naskórka
  • Spadki zdolności regeneracyjnych naskórka

Skóra staje się wysuszona, wiotka, matowa, cienka, źle odżywiona, pojawiają się na niej pogłębiające się zmarszczki, a wszelkie rany i podrażnienia wolniej się goją. Na twarzy i grzbietach dłoni pojawiają się przebarwienia, a w wyniku pogorszonego nawodnienia pH skóry staje się bardziej kwasowe. Problemami często dotykającymi osoby w podeszłym wieku są też, wynikające z nieprawidłowego odżywienia i nawilżenia skóry: świąd, stany zapalne i egzema.

Jakie surowce kosmetyczne dla seniorów?

Pogarszająca się z wiekiem barierowość skóry sprzyja rozwojowi infekcji, podrażnień, nadmiernemu wysychaniu i nieprawidłowemu odżywieniu. W pielęgnacji skóry seniorów szczególnie istotne jest więc jej natłuszczanie i nawilżanie, któremu powinno towarzyszyć poprawne wmasowanie użytego środka, co poprawia mikrokrążenie i przeciwdziała powstawaniu zmian skórnych.

Kosmetyki dla seniorów wieku powinny bazować przede wszystkim na składnikach silnie nawilżających, natłuszczających i odżywczych, takich jak:

  • Kwas hialuronowy – wspomaga utrzymywanie wody w naskórku, działa regenerująco, łagodzi podrażnienia
  • Witaminy A, C, E – uszczelniają naczynia krwionośne, poprawiają kolory skóry, działają odżywczo i rewitalizująco
  • Roślinne polisacharydy – silnie wiążą wodę wspomagając jej utrzymanie w warstwach skóry, a także dostarczają składników odżywczych
  • Oleje roślinne (np. z awokado, wiesiołka – dostarczają odżywczych kwasów tłuszczowych i witamin, a przy tym skutecznie natłuszczają i nawilżają skórę
  • Hydrolat różany – uszczelnia naczynia krwionośne, rozjaśnia przebarwienia, koi podrażnienia i stany zapalne.

Literatura:

  1. Borowicz AM. Fizjologia starzenia się skóry i konsekwencje tego procesu u osób starszych. Innowacyjność i tradycja w kosmetologii 2020.
  2. Papadopoulos I. Comparative Study of Dermatological Diseases of the Elderly in Relation to the Rest Population. Clinical, Cosmetic and Investigational Dermatology 2020; 13: 173–178.
  3. Resich-Koziel L, Niemyska K. Rodzaje oraz przyczyny starzenia się skóry.  Kosmetologia Estetyczna 2020; 1(9): 17-22.