Przegląd najlepszych surowców witaminowych w kosmetykach

witaminy w kosmetykach

Data aktualizacji: 23 września, 2024

Witaminy to organiczne związki chemiczne, które mają pozytywny wpływ na kondycję skóry. Najczęściej, w kosmetykach stosuje się witaminy C, A i E, które skutecznie łagodzą podrażnienia skóry, chronią i regulują jej gęstość oraz przywracają jędrność.

Witaminy kontrolują procesy metaboliczne, pełnią funkcje ochronne i inne funkcje życiowe, oraz są ważne dla układu odpornościowego. Witaminy przyjmowane są wraz z codziennym pożywieniem i częściowo wchłaniane dzięki aktywności flory jelitowej. Oprócz wolnych witamin przyswajane są także ich pochodne lub prowitaminy.

Witaminy w kosmetykach

W produktach kosmetycznych dość często można stosować surowce, które już zawierają witaminy jako naturalne substancje towarzyszące. W tym kontekście należy wymienić w szczególności oleje tłuszczowe, takie jak: olej z kiełków pszenicy, olej arganowy, olej jojoba, olej z nasion aronii (witamina E), olej z awokado, olej z nasion brokułu, olej z nasion jagody, olej z pestek pigwy (witaminy z grupy B, A, E, K, PP), olej z pestek granatu (witaminy z grupy B, PP, C) lub ekstrakty: z aceroli, aloesu, malin, dzikiej róży, czy ryżu (witaminy A, C i E, K, PP).

Witaminy naturalne czy syntetyczne?

W zasadzie nasza skóra nie zwraca uwagi na to, czy witaminy pochodzą ze źródeł naturalnych czy syntetycznych, jeśli cząsteczki są chemicznie identyczne. Nie jest to jednak regułą, ponieważ często w produktach naturalnych podstawowa struktura witamin pozostaje taka sama, jak w witaminach pochodzenia syntetycznego, ale liczba i położenie grup metylowych różnią się w naturalnych formach tokoferolu (witaminy E), α-, β-, γ- i δ-tokoferolu. Co znaczy, że witaminy pochodzenia naturalnego mogą być bardziej skuteczne w stosowaniu.

Jeśli chodzi o zastosowanie witamin w kosmetykach i wpływ na skórę człowieka, spełniają one różnorodne funkcje.

Witamina A

Witamina A w kosmetyce ma swoje wyjątkowe miejsce, ze względu na jej właściwości odżywcze. Dzięki niej proces regeneracji naskórka zachodzi dużo szybciej i sprawniej. Opóźnia zmiany zachodzące w procesie starzenia się skóry, a co za tym idzie opóźnia powstawanie zmarszczek. Beta-karoten (prowitamina A) znajdziemy w roślinach o zabarwieniu od czerwonego poprzez pomarańczowy do żółtego m.in.: w owocach róży, rokitnika, marchwi, dyni, pomarańczy, brzoskwini, grejpfrutach, mango czy moreli.

Witaminy z grupy B

Witamina B1 (tiamina) w zastosowaniach kosmetycznych przyczynia się do redukcji cellulitu na skórze, ogranicza wydzielanie sebum, ze względu na działanie przeciwzapalne stosowana jest min. w ampułkach do mezoterapii. Występuje w pistacjach i zarodkach pszennych.

Witamina B2 (ryboflawina) w kosmetykach występuje jedynie w kompleksie witamin B. Jest najczęściej stosowana w preparatach do skóry narażonej na zmiany trądzikowe oraz łojotokowe zapalenie skóry. Dermatolodzy polecają stosowanie kosmetyków z zawartością witamin z grupy B, w tym B2 w celu utrzymania kolorytu i jędrności cery. Znajdziemy ją w oleju z róży piżmowej lub owocach aronii.

Witamina B3, nazywana również witaminą PP lub niacyną, uczestniczy w oddychaniu tkankowym i gospodarce wodnej skóry. Efekty stosowania witaminy B3 uchodzą za porównywalne z witaminą A, ale bez skutku ubocznego w postaci podrażnienia cery. Witaminę B3 warto włączyć do codziennej pielęgnacji, ponieważ zwiększa skuteczność innych kosmetyków, m.in. kremów z filtrami przeciwsłonecznymi oraz preparatów z witaminą C. Występuje m.in. w migdałach, nasionach słonecznika i brązowym ryżu.

Witamina B5 (kwas pantotenowy) jest używana w kosmetykach łagodzących podrażnienia skóry i paznokci, w preparatach na porost włosów, a w połączeniu z witaminą C ma działanie ograniczające powstawanie plam starczych na skórze. Kwas pantotenowy znajdziemy w różnego rodzaju orzechach, liściach aloesu, kwiatach rumianku, czy korzeniu arcydzięgla.

Witamina B6 (pirydoksyna) w kosmetyce wspomaga leczenie trądziku, alergii, przewlekłych stanów zapalnych, wpływa na syntezę kolagenu, a tym samym przyczynia się do opóźniania procesów starzenia. Rośliny zawierające tę witaminę to: banany, orzechy, czy nasiona roślin strączkowych.

Witamina B7 (biotyna) ma ogromny wpływ na wygląd włosów, skóry i paznokci. Jej niedobory można łatwo zauważyć – włosy wypadają garściami i są matowe, a paznokcie są kruche, łatwo się łamią i rozdwajają. Występuje w migdałach lub soi.

Witamina B9 (kwas foliowy) ma właściwości regenerujące. Witamina B9 to cenny surowiec kosmetyków do pielęgnacji cery, w szczególności dojrzałej. Można ją znaleźć m.in. w: kiełkach brokułu lub nasionach buraka.

Witamina C

Jej główne funkcje w kosmetykach to m.in.: ochrona produktu (przeciwutleniacz), działanie złuszczające i rozjaśniające, łagodzi i działa przeciwzapalnie w przypadku atopowego zapalenia skóry i przebarwień potrądzikowych, poprawia gęstość i elastyczność skóry, czy wygładzenie zmarszczek. Znajduje się w: aceroli, malinach, cytrynie, dzikiej róży, pomarańczy lub brzoskwini.

Witamina E

Znana jest jako „witamina młodości”, ponieważ jest silnym przeciwutleniaczem, dzięki czemu zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry. Najbogatsze źródła witaminy E stanowią algi, oleje roślinne (m.in. kukurydziany, awokado, słonecznikowy, sojowy, wiesiołkowy).

Witamina K

Wpływa korzystnie na kondycję skóry, uszczelnia naczynia krwionośne, działa przeciwobrzękowo, zapobiega powstawaniu siniaków, rozjaśnia zaczerwienienia i łagodzi podrażnienie spowodowane zbyt intensywnym opalaniem się oraz poprawia koloryt skóry z poszerzonymi i pękającymi naczynkami Znajdziemy ją w roślinach tj. kiełki pszenicy, brukselka, szpinak i pomidory.

Surowce pochodzenia naturalnego nieustannie cieszą się powodzeniem na rynku kosmetycznym, a niektóre zawarte w nich witaminy występujące w biologicznych formach i proporcjach składowych (np. tokoferolu) wykazują skuteczniejsze działanie biologiczne.


Literatura:

Mansoor, K., Aburjai, T., Al‐Mamoori, F., & Schmidt, M. (2023). Plants with cosmetic uses. Phytotherapy Research, 37(12), 5755-5768.
Faccio, G. (2020). Plant complexity and cosmetic innovation. IScience, 23(8).
Wargala, E., Sławska, M., Zalewska, A., & Toporowska, M. (2021). Health effects of dyes, minerals, and vitamins used in cosmetics. Women, 1(4), 223-237.
Dattola, A., Silvestri, M., Bennardo, L., Passante, M., Scali, E., Patruno, C., & Nisticò, S. P. (2020). Role of vitamins in skin health: A systematic review. Current nutrition reports, 9, 226-235.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *