Zima to okres wzmożonych zachorowań i wzrostu zainteresowania produktami wzmacniającymi organizm. Uwzględniając potrzeby klientów warto rozważyć wzbogacenie produktów spożywczych w surowce odżywcze poprawiające ich skład i działanie. Na jakie składniki zwrócić uwagę w produkcji zimowych superfoods?
Odżywcze białka roślinne
Wzrost świadomości ekologicznej i zainteresowania dietami bezmięsnymi popularyzuje szukanie roślinnych alternatyw dla białek zwierzęcych. Wprowadzenie do produktów spożywczych białek roślinnych nie tylko wpisuje się w obecne trendy, ale także może poprawić ich właściwości odżywcze i prozdrowotne. Składniki te stanowią bogate źródło błonnika wspierającego pracę układu pokarmowego, zawierają również liczne aminokwasy, minerały i witaminy, dostarczając organizmowi składników odżywczych i energii.
W zależności od gatunku pochodzenia białka roślinne charakteryzują się unikalnymi właściwościami – na przykład białko bobu zawiera kompletny zestaw niezbędnych aminokwasów, a białko konopne jest bogatym źródłem kwasów omega-3 i -6. Białko sojowe dzięki swojej wyjątkowej zdolności do wiązania wody i emulgowania sprawdzi się z kolei w procesach produkcyjnych mięs roślinnych, produktów piekarniczych i napojów białkowych.
Energia z olejów roślinnych
W produkcji żywności wykorzystującej oleje roślinne warto poprawić walory prozdrowotne swoich produktów poprzez zamianę popularnego oleju słonecznikowego czy rzepakowego na ich zdrowsze alternatywy. Spożywcze oleje roślinne takie jak olej sezamowy, olej z awokado, czy olej z nasion konopi mogą skutecznie poprawić smak sporządzanych potraw, jak i wzmocnić ich właściwości odżywcze i energetyczne.
Oleje spożywcze
Doskonałym źródłem energii jest olej kokosowy, w przeciwieństwie do innych olejów roślinnych, składający się aż w 90% z nasyconych kwasów tłuszczowych. Związki te są bezpośrednio transportowane do wątroby, gdzie od razu ulegają przetworzeniu na energię. Jednocześnie jest on odporny na wysokie temperatury co ułatwia jego stosowanie w kuchni. Z kolei chcąc zadbać o zdrowie warto sięgnąć po olej z wiesiołka, który poprawia funkcje mózgu, wspomaga układ sercowo-naczyniowy i wzmacnia odporność organizmu. Wysokimi walorami prozdrowotnymi charakteryzuje się również olej z ostropestu plamistego, bogaty między innymi w działającą ochronnie i regenerująco na wątrobę sylimarynę.
Inne zimowe superfoods
Zimowe produkty spożywcze można również wzbogacić w inne składniki poprawiające ich właściwości odżywcze i wspierające pracę organizmu. Należą do nich między innymi zdrowsze zamienniki białego cukru. Zastąpić można go polecanymi cukrzykom glikozydami stewiolowymi albo bogatymi w przeciwutleniacze i witaminy przetworami z daktyli – otrzymywanym z nich cukrem, syropem lub miodem.
Innym wartym uwagi składnikiem poprawiającym teksturę, konsystencję i trwałość produktów spożywczych, a przy tym korzystnie wpływającym na organizm jest lecytyna. Obok najpopularniejszej lecytyny sojowej wykorzystać można również lecytynę słonecznikową lub rzepakową. Pozytywny wpływ na konsystencję i trwałość przy silnych właściwościach prozdrowotnych wykazują także probiotyki, które powinny przykuć uwagę przede wszystkim producentów żywności fermentowanej.
Enzymy piekarnicze i mleczarskie
Firmy zajmujące się przemysłem piekarniczym i mleczarskim mogą z kolei poprawić jakość i wartości odżywcze swoich produktów poprzez zastosowanie innowacyjnych enzymów piekarniczych i mleczarskich. Związki te służą do poprawy wydajności procesów produkcyjnych oraz umożliwiają otrzymywanie nowych produktów charakteryzujących się szczególnymi właściwościami. W przemyśle piekarniczym odpowiedni dobór enzymów pozwala skrócić proces pieczenia, poprawić teksturę ciasta i ograniczyć stosowanie konserwantów i drożdży. Przemysł mleczarski może z kolei wykorzystać innowacyjne enzymy mleczarskie do obniżenia zawartości tłuszczu, poprawy smaku i zwiększenia walorów zdrowotnych otrzymywanych produktów.
Podsumowując, branża spożywcza stoi przed możliwością wzbogacenia swojej oferty o produkty, które nie tylko zaspokoją potrzeby konsumentów szukających zdrowych, zimowych superfoods, ale również wpiszą się w rosnące trendy prozdrowotne i ekologiczne. Inwestując w rozwój takich produktów, firmy przyczyniają się do promocji zdrowego stylu życia, co może przekładać się na ich długoterminowy sukces na rynku spożywczym.