Data aktualizacji: 14 grudnia, 2022
Chcąc wejść w przemysł kosmetyczny i być producentem kosmetyków, dobra receptura produktów i znajomość procedur rejestracji to za mało. Wybicie się na tym rynku wymaga stworzenia i odpowiedniego wypromowania swojej marki kosmetycznej. Na co zwrócić uwagę zajmując się produkcją własnej marki kosmetyków?
Marka kosmetyczna jak żadna inna
Rynek kosmetyczny jest ogromny i bardzo zróżnicowany. W obecnych czasach nie wystarczy opracowanie świetnej receptury własnej linii kosmetyków – w końcu mało kto decyduje się na zakup produktu na podstawie samego składu.
Kluczowe w tworzeniu własnej marki kosmetycznej jest określenie co ją wyróżnia, czym twoje produkty różnią się od produktów innych producentów kosmetyków? Do kogo są kierowane i jakie dana grupa osób może czerpać korzyści z ich stosowania? Jakimi ideami się kierujesz – czy twoje kosmetyki mają przynosić świetne efekty czy leży ci też na sercu dobro planety?
Wizerunek marki kosmetycznej
Po wybraniu grupy docelowej i idei przyświecających twojej marce należy zastanowić się nad zaprojektowaniem odpowiedniej identyfikacji wizualnej. Dotyczy to nie tylko projektu samej etykiety i opakowania produktu kosmetycznego, ale także projektu logo, strony internetowej z własnym sklepem internetowym, a nawet estetyki postów na social media. Chociaż popularne powiedzenie mówi, że nie należy wybierać książki po okładce, to właśnie od identyfikacji wizualnej w dużej mierze zależy czy potencjalny klient zainteresuje się twoją ofertą.
Profesjonalny minimalizm może podkreślać wysoką jakość i ekskluzywność twojej marki, ale dla osób młodszych i mniej majętnych może być odrzucający, jako kojarzący się z wysokimi cenami produktów. Wybór zbyt nijakiego i mało oryginalnego logo czy nazwy marki sprawi, że nie będzie ona dobrze zapadała w pamięć, a co za tym idzie trudno będzie przyciągnąć i utrzymać klientów.
Jednocześnie, projektując etykiety i opakowania swoich produktów nie wolno zapominać, że mają pełnić nie tylko rolę marketingową, ale też praktyczną. Należy tu uwzględnić nie tylko ich trwałość, ale też potrzeby produkowanych kosmetyków – ochronę przed wilgocią, promieniami słonecznymi, izolację temperatury. W przypadku etykiety nie wolno także zapominać o obowiązujących przepisach, niezależnie od tego jak sobie wyobrazisz jej idealny projekt, musi on uwzględniać szereg informacji wymaganych przez prawo.
Receptura i skład własnej marki kosmetyków
Własna marka kosmetyczna to też opracowanie wyróżniających ją receptur do produkcji kosmetyków. Warto tutaj pamiętać nie tylko o opracowaniu jak najlepszych przepisów, zapewniających wyjątkowe właściwości twoich produktów. Istotne jest także korzystanie z wysokiej klasy i sprawdzonych surowców. Pamiętaj, że składniki pochodzące z wątpliwych źródeł mogą kusić niższą ceną, jednak ich stosowanie wiąże się z ryzykiem zakupu produktów sfałszowanych, niskiej jakości, a nawet stanowiących zagrożenie dla zdrowia lub skóry klienta.
Uwzględniając różnice w cerze, indywidualnej wrażliwości ludzkiej skóry, warto także przed wprowadzeniem na szerszy rynek przetestować swoje produkty np. wśród rodziny i znajomych. Zebrane w ten sposób opinie nie tylko pozwolą lepiej ocenić ich skuteczność i profil bezpieczeństwa, ale także dostarczą informacji na temat potencjalnych możliwości ich ulepszenia.
Marketing, sklep internetowy i kontakt z klientami
W obecnych czasach sprzedaż własnych wyrobów to nie tylko identyfikacja wizualna i opakowania kosmetyków, ale także stałe podtrzymywanie zainteresowania. Oprócz własnej strony internetowej należy także pamiętać o utrzymywaniu aktywności w social mediach i angażowaniu zarówno stałych, jak i potencjalnie nowych klientów.
Nie ograniczaj się do samych reklam! Często znacznie więcej możesz zyskać przez wypracowanie odpowiedniej relacji z klientami – odpowiadania na komentarze, szybkie rozwiązywanie zgłaszanych problemów, przemyślane łagodzenie trudnych sytuacji (Dostawa w sklepie internetowym się spóźnia? Zaproponuj zniżkę lub gratis w następnym zamówieniu).
Dobrym sposobem na rozruch nowej marki własnej mogą być też promocje, konkursy i rozdawanie darmowych próbek (np. za zapisanie się do newslettera).
Literatura:
- https://www.oxide.pl/jak-stworzyc-wlasna-marke-kosmetykow/
- https://www.salvena.pl/blog,jak-stworzyc-wlasna-marke-kosmetykow-podpowiadamy-na-podstawie-naszego-doswiadczenia,45.html