Chrom – suplement diety na odchudzanie i nie tylko

chrom na odchudzanie

Data aktualizacji: 14 grudnia, 2022

Sposobów na odchudzanie jest wiele, a obok zdrowej, zbilansowanej diety i aktywności fizycznej często korzysta się też ze wsparcia suplementów diety. Jednym z popularnych składników pomagających zrzucić zbędne kilogramy jest chrom – pierwiastek kojarzony z działaniem zmniejszającym apetyt i poprawiającym tolerancję cukrów.

Zapotrzebowanie na chrom

Chrom jest obecnie uznawany za mikroelement, który nie jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Zapotrzebowanie organizmu na ten pierwiastek jest niskie, a niedobory zdarzają się rzadko. Jako bezpieczną, zalecaną dawkę określa się 50-200 μg, przy średnim spożyciu w diecie na poziomie 25 μg u kobiet i 35 μg u mężczyzn.

Źródła chromu

Chrom jest obecny w powszechnie spożywanych produktach żywnościowych, a za jego główne źródła uważa się między innymi grzyby, owoce, sery, produkty pełnoziarniste, drożdże oraz piwo.

Chrom na odchudzanie i nie tylko

Spośród licznych właściwości biologicznych chromu, największą uwagę przykłada się do jego działania pomagającego utrzymać prawidłową masę ciała. Chrom jest więc często suplementowany jako środek na odchudzanie. Działanie to wiąże się przede wszystkim z rolą jaką pierwiastek ten odgrywa w metabolizmie glukozy. Wpływa on na działanie insuliny oraz receptorów insulinowych, przynosząc szczególnie korzystny efekt u osób chorujących na cukrzycę. Nie tylko pomaga utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi, ale według niektórych doniesień ogranicza także apetyt na słodycze. Część badań wskazuje dodatkowo na pozytywny wpływ chromu na profil lipidowy – obniżanie poziomu całkowitego cholesterolu lub wzrost stężenia frakcji HDL („dobrego cholesterolu”).

Chrom może być jednak stosowany nie tylko na odchudzanie. Podejrzewa się, że poprzez zwiększanie metabolizmu glukozy – cukru odżywiającego nasz mózg – suplementacja chromu może przynieść korzyści także w przypadku zaburzeń kognitywnych i psychicznych. Istnieją doniesienia naukowe wskazujące na skuteczność chromu u pacjentów cierpiących na zaburzenia kognitywne. U osób przyjmujących suplementy z chromem stwierdzono poprawę aktywności mózgu i zmniejszenie objawów zaburzeń pamięci i koncentracji. Podobnie obiecujące wyniki przyniosły także badania nad suplementacją chromu w leczeniu zaburzeń depresyjnych i lękowych. Aczkolwiek potwierdzenie tych wskazań wciąż wymaga dodatkowych badań.

Jaki chrom wybrać?

Osoby decydujące się na suplementację chromu stają przed szerokim wyborem różnych suplementów diety. W celu osiągnięcia najlepszych efektów, warto wiedzieć czym mogą się od siebie różnić i jak poszczególne formy tego pierwiastka mogą wpływać na jego działanie.

Wartościowość chromu

Chrom może występować na trzech stopniach utlenienia: II, III i IV. Korzystne działanie dla organizmu odgrywa obecny w pokarmie i suplementach diety trójwartościowy chrom (III), podczas gdy chrom (IV) jest związkiem toksycznym, wykorzystywanym w przemyśle. Z kolei chrom (II) jest używany przede wszystkim w chemii do otrzymywania innych związków chromu.

Formy w suplementach

Znaczenie ma jednak nie tylko stopień utlenienia chromu, ale także to jakiego związku zdecydujemy się użyć. W suplementach diety najczęściej wykorzystuje się nieorganiczny chlorek chromu (III) – CrCl3 oraz organiczny, chelatowany pikolinian chromu (III) – Cr(Pic)3. Należy tutaj zwrócić uwagę na różnicę w przyswajalności tych związków – badania wskazują, że chrom nieorganiczny jest wchłaniany przez organizm jedynie w 0,4-2,5%. Znacznie lepiej przyswajany jest chrom organiczny, a jego biodostępność można dodatkowo zwiększyć poprzez jednoczesne przyjmowanie związków chelatujących cynk (np. niacyna, witamina C, aminokwasy).

Chrom w tabletkach i chrom w sprayu

Różnice można także spotkać w formie samych suplementów diety – o ile na rynku zdecydowanie dominuje chrom w tabletkach, pojawiają się także preparaty zawierające chrom w sprayu. Przyjmowany w postaci doustnego aerozolu wykazuje szybsze działanie.


Bibliografia:

1. Jurkowska K, Sawicka E, Piwowar A. (2019). Chrom – pierwiastek już dobrze znany czy wciąż nieznany – dwa oblicza działania. Farmacja Polska. 75(4): 208-218 https://www.ptfarm.pl/download/?file=File%2FFarmacja+Polska%2F2019%2F4%2F06_OG_Chrom_n.pdf

2. Piotrowska A, Pilch W, Tota Ł, Nowak G. (2018). Biologiczne znaczenie chromu III dla organizmu człowieka. Medycyna Pracy. 69(2): 211–223 https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/bitstream/handle/item/141758/nowak_et-al_biologiczne_znaczenie_chromu_2018.pdf?sequence=1&isAllowed=y

3. https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,chrom—wlasciwosci–zrodla–skutki-niedoboru-i-nadmiaru,artykul,1721470.html